UOKiK: zmowy przetargowe w postępowaniach dla policji i wojska

UOKiK: zmowy przetargowe w postępowaniach dla policji i wojska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził naruszenie konkurencji w przetargach na zakup czytników linii papilarnych dla KGP i zaopatrzenia mundurowego dla AMW - poinformował UOKiK w piątek. Decyzje te to efekt postępowań wszczętych w grudniu 2013 r.

Według UOKiK, ofiarą zmów przetargowych padły Komenda Główna Policji, Agencja Mienia Wojskowego oraz Jednostka Wojskowa nr 4226 w Warszawie. Urząd 30 grudnia ub. roku stwierdził, że w organizowanych przez nie przetargach, uczestnicy dopuścili się praktyk ograniczających konkurencję, czyli dokonali zmowy cenowej.

O grudniowych decyzjach w tych sprawach, Urząd poinformował w piątek w komunikacie prasowym. Zmowy przetargowe - jak wyjaśnia UOKiK - polegają na uzgadnianiu składanych ofert przez przedsiębiorców startujących w przetargu lub pomiędzy jego organizatorem i oferentem.

Decyzje prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczy przetargów na zakup i dostawę przenośnych czytników linii papilarnych ogłoszonego przez Komendę Główną Policji, oraz na dostawę przedmiotów zaopatrzenia mundurowego organizowanych przez Agencję Mienia Wojskowego i Jednostkę Wojskową nr 4226 w Warszawie w latach 2011-2012. Oba postępowania antymonopolowe zostały wszczęte przez Urząd w grudniu 2013 r.

W pierwszym przypadku, analiza UOKiK w oparciu o materiały i dane prokuratury ustaliły, że spółki Relacontrol (wówczas EAS Envimet Polska) i Unicom zawarły niedozwolone porozumienie, którego skutkiem miało być doprowadzenie do zwycięstwa w przetargu EAS Envimet Polska.

"Przedsiębiorcy ustalili wspólnie cenę zaproponowaną przez EAS Enviment Polska, a także wymieniali informacje o cenie zawartej w konkurencyjnej ofercie. Za udział w nielegalnym porozumieniu, Urząd nałożył na Relacontrol karę finansową w wysokości 93 749, 52 zł. W przypadku Unicom odstąpiono od nałożenia sankcji ponieważ spółka znajduje się w stanie upadłości likwidacyjnej" - informuje UOKiK w piątkowym komunikacie.

W drugim przypadku, sprawa była dużo bardziej skomplikowana, ponieważ zmowy dotyczyły kilku przetargów na przestrzeni 2011 i 2012 r.

Według ustaleń urzędu, firmy: Agrotur z Pabianic, Marko z Borkowic oraz Zakład Pracy Chronionej Texpol z Dłutowa, w czterech przetargach zastosowały mechanizm tzw. rozstawiania i wycofywania ofert.

"Z taką praktyką mamy do czynienia, kiedy przedsiębiorcy umawiają się, że przedstawią dwie różne oferty, a jeśli okaże się, że są one dwiema najkorzystniejszymi - zwycięzca przetargu rezygnuje z podpisania umowy lub umyślnie nie składa wymaganych dokumentów, tak aby zwyciężyła droższa oferta" - wyjaśnia UOKiK.

Na zmowę przetargową w tym przypadku, naprowadziły Urząd powiązania rodzinne pomiędzy podmiotami, wypełnianie dokumentów podobnym charakterem pisma, oraz złożenie dokumentów przez tę samą osobę w jednym z tych czterech przypadków. Za naruszenie konkurencji, na wymienione podmioty została nałożona kara w łącznej wysokości 298 tys. zł.

Urząd informuje jednocześnie, że decyzje te nie są ostateczne, ponieważ przedsiębiorcy skorzystali z możliwości odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UOKiK: zmowy przetargowe w postępowaniach dla policji i wojska

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!