USA i UE krytykują Chiny za nieuczciwą konkurencję na rynku surowcowym

USA i UE krytykują Chiny za nieuczciwą konkurencję na rynku surowcowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone oskarżyły Chiny o ograniczanie eksportu kluczowych surowców wykorzystywanych do produkcji stali i innych materiałów przemysłowych, składając skargę do Światowej Organizacji Handlu (World Trade Organization). Chiny bronią swoich decyzji tłumacząc je ochroną środowiska.

- Polityka Chin w sprawie surowców wydaje się być niezwykle przychylna dla chińskich producentów – oświadczył przedstawiciel USA, Ron Kirk, podczas specjalnej konferencji prasowej w Waszyngtonie.

- Chińskie restrykcje naruszają zasady konkurencji oraz prowadzą do podniesienia cen na rynkach globalnych, co dodatkowo utrudnia sytuację firm w obecnym kryzysie gospodarczym – dodała Catherine Ashton, europejska komisarz do spraw handlu.

Chiny bronią swojej polityki odpowiadając na zarzuty i twierdząc, że ich działania prowadzone są po to, "by chronić zasoby naturalne oraz środowisko", ale dodały, że zamierzają rozpocząć konsultacje z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Konsultacje są pierwszym krokiem procesu spornego, który może prowadzić Światowa Organizacja Handlu.

Złożona skarga uwydatnia rosnący wpływ Chin na światowy handel. Przypomina również w pewnym stopniu spór, jaki miał miejsce w latach 80-tych między Japonią i Stanami Zjednoczonymi, kiedy japońska gospodarka osiągała coraz lepsze wyniki.

Skarga obejmuje między innymi eksport boksytu, koksu, magnezu, manganu i cynku.

- Są to kluczowe surowce potrzebne do wielu produktów w sektorach stalowym, aluminiowym czy chemicznym na całym świecie. Chiny są natomiast czołowym producentem tego rodzaju materiałów – uzasadniał Kirk.

- Ograniczenia dotyczące surowców dają firmom chińskim niesprawiedliwą przewagę, ponieważ mają one dostęp do tańszych materiałów niż ich konkurenci spoza Chin – czytamy w pisemnym oświadczeniu Komisji Handlu Unii Europejskiej.

Ze skargi wynika, że Chiny ustalają minimalne ceny oraz taryfy naruszając zasady uczciwego handlu wprowadzone przez Światową Organizację Handlu. Biuro Kirka podaje też konkretne przykłady. W zeszłym roku Chiny wyprodukowały 336 milionów ton koksu, ale wyeksportowały 12 milionów. Stany Zjednoczone twierdzą, że pozwoliło to producentom chińskim wyprodukować tonę stali w cenie o 268 dolarów niższej niż mogli to zrobić konkurenci z innych państw.

Chiny należą do Światowej Organizacji Handlu od 2001 roku. Od tego czasu Waszyngton złożył siedem skarg na władze Chin, a Chiny złożyły cztery inne skargi przeciwko Stanom Zjednoczonym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!