Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Vistal poprawia zyski mimo spadających przychodów

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
16-05-2016 11:54
Vistal poprawia zyski mimo spadających przychodów
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Grupa Vistal w I kwartale 2016 roku poprawiła zyskowność. Przychody spadły o ponad 7 proc. sięgając 80,7 mln zł. Zyski EBIT i EBITDA wzrosły jednak odpowiednio o 12 proc. (do 7,1 mln zł z 6,4 mln zł) i 9 proc. (do 11,0 mln zł z 10,1 mln zł). Zysk netto grupy spadł o blisko 17 proc. i wyniósł 4,8 mln zł, na co miały wpływ przede wszystkim różnice kursowe.

Po I kwartale 2016 roku grupa Vistal zanotowała przy przychodach niższych o ponad 7 proc. wzrost wskaźników zyskowności. Udział sprzedaży zagranicznej w przychodach grupy wzrósł rok do roku do 68,6 proc., do 55,4 mln zł. Sprzedaż na rynku polskim stanowiła 31,4 proc. sprzedaży grupy - 25,3 mln zł. Oznacza to, że przychody wypracowane na rynkach zagranicznych w I kwartale 2016 roku wzrosły o 5,3 proc., sprzedaż na rynku polskim spadła o 27,3 proc..
Pomimo wzrostu konkurencji na rynkach zagranicznych oraz utrzymującej się presji cenowej na rynku polskim i przesuwaniu się w czasie realizacji projektów, grupa odnotowała wzrost wskaźników rentowności na poziomie EBIT, EBITDA, a także wyniku brutto i wyniku netto (po eliminacji zysków z tytułu różnic kursowych).

Grupa kontynuuje ekspansję zagraniczną wykorzystując korzystny i stabilnie rozwijający się rynek infrastruktury i budownictwa. Zwiększyła liczbę kontraktów montażowych za granicą. Aktywnie rozwija także sprzedaż na rynku polskim, głównie w segmencie infrastruktury, w formule generalnego wykonawcy, poprzez uczestnictwo w przetargach publicznych oraz ofertowanie projektów dla czołowych firm z branży infrastruktury krajowej.

W marcu 2016 roku Grupa zakończyła proces wydzielenia działu generalnego wykonawstwa z Vistal Gdynia do spółki zależnej Vistal Infrastructure, co ma na celu zwiększenie elastyczności i efektywności w pozyskiwaniu kontraktów w Polsce jak i krajach skandynawskich, gdzie spółka planuje rozwijać działalność także jako generalny wykonawca. W I kwartale 2015 roku Grupa realizowała, w formule generalnego wykonawstwa – m.in. budowę mostu w Elblągu, budowę kładki w Radomiu, remont Mostu Gdańskiego w Warszawie. Grupa odnotowuje wzrost znaczenia realizacji kontraktów w formule GW i podwykonawstwa w segmencie infrastruktura. Grupa obecnie posiada portfel zamówień o wartości 164 mln zł, z czego kontrakty o wartości ok. 74 mln zł będą realizowane w tym roku.

Mimo trudnej sytuacji panującej na rynku oil&gas największy udział (51,4 proc. wobec 20,9 proc. rok wcześniej) w przychodach grupy stanowi sprzedaż segmentu marine i offshore, gdzie wartościowo sprzedaż wzrosła o 23,2 mln zł. Jest to związane z realizacją przez Grupę znaczącego zlecenia (o wartości 75,5 mln zł) na budowę elementów norweskiej platformy wydobywczej na polu Johan Sverdrup oraz zwiększeniem liczby realizowanych kontraktów w infrastrukturze portowej, takich jak wytwarzanie konstrukcji dźwigowych.

Udział segmentu infrastruktura spadł z 63,1 proc. do 38,9 proc. - sprzedaż sięgała poziomu 31,4 mln zł. Spadek sprzedaży i udziału tego segmentu w przychodach związany był głównie z przesunięciem czasu realizacji kontraktów z I kwartału na następne, z przyczyn niezależnych od Vistalu.

W obszarze budownictwa specjalistycznego (głównie budownictwo kubaturowe) grupa odnotowała sprzedaż na poziomie 4,7 mln zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Vistal Gdynia SA [VTL]

kurs:

6.30 PLN -0.06 (-0.94%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 934 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP