Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Vistal: segment infrastruktury podnosi wyniki grupy

Autor: WNP.PL (PIM)
23-03-2015 11:37
Vistal: segment infrastruktury podnosi wyniki grupy

Zarząd spółki zarekomendował wypłatę dywidendy za rok 2014 w wysokości 0,30 zł za akcję, co stanowi 35 proc. skonsolidowanego zysku netto.

Fot. Piotr Waniorek

Rok 2014 był jednym z ważniejszych w naszej działalności. Wyniki minionego roku oceniamy jako satysfakcjonujące, biorąc pod uwagę przesunięcie wielu kontraktów - uważa Ryszard Matyka, prezes zarządu Vistal Gdynia. Segment infrastruktury, który zwiększył przychody o połowę miał największy wpływ na wyniki firmy.

- Rok 2014 był jednym z ważniejszych w naszej działalności. To rok debiutu na GPW, ale także zakończenia największej inwestycji w historii Grupy, na Nabrzeżu Indyjskim. Stworzyła nam ona nowe, większe możliwości produkcyjne. Wyniki minionego roku oceniamy jako satysfakcjonujące, biorąc pod uwagę przesunięcie wielu kontraktów, głównie w segmencie infrastruktury w Polsce, ale także w sektorze marine&offshore charakteryzującym się długim cyklem podejmowania decyzji inwestycyjnych, na co dodatkowy wpływ może mieć obecna sytuacja makroekonomiczna związana z ceną ropy - mówi Ryszard Matyka, prezes zarządu Vistal Gdynia.
Grupa Vistal wypracowała w 2014 roku przychody ze sprzedaży wynoszące 322,4 mln zł, czyli o blisko 14 proc. wyższe od osiągniętych w 2013 roku (283,4 mln zł). Taki przyrost grupa zawdzięcza głów nie segmentowi infrastruktury, który przyniósł 192,9567 mln zł, co w zestawieniu rok do roku stanowi wzrost o 50,42 proc. Drugi pod względem wielkości dochodów segment marine i offshore zmniejszył przychody o 13,01 proc., do 91,069 mln złotych. Budownictwo przyniosło 23,525 mln złotych, o jedną piątą m,niej niż przed rokiem.

Zyski EBIT i EBITDA wzrosły odpowiednio o 15,3 proc. i 15,6 proc., a więc do 27,1 mln złotych i 39,6 mln złotych. Zysk netto grupy wyniósł 12,3 mln zł wobec 20,4 mln zł rok wcześniej. Przy pominięciu zdarzeń jednorazowych (odpisu na należności odsetkowe w wysokości 3 mln zł) osiągnął on jednak poziom 15,3 mln zł, co oznacza wzrost o 12,75 proc. w porównaniu do zysku za 2013 rok oczyszczonego ze zdarzeń jednorazowych, który wynosił 13,6 mln zł.

Zarząd spółki zarekomendował wypłatę dywidendy za rok 2014 w wysokości 0,30 zł za akcję, co stanowi 35 proc. skonsolidowanego zysku netto.

- W najbliższych tygodniach chcielibyśmy zakończyć formalności związane z uruchomieniem szwedzkiej spółki zależnej w Goeteborgu, która ma nam pomóc zarówno w zwiększeniu liczby kontraktów realizowanych na rynkach skandynawskich jak i zakresu prac wykonywanych w tej części Europy. Planujemy także otworzenie kolejnych spółek zależnych na rynkach zagranicznych. Widzimy pozytywne perspektywy rozwoju segmentów, w których działamy, zarówno na rodzimym rynku jak i na rynkach eksportowych. Stopniowo realizujemy także nowe zamówienia w sektorze budownictwa specjalistycznego np. wytwarzanie i montaże kontenerowych modułów hotelowych. W marcu podpisaliśmy kolejne 2 umowy o łącznej wartości ponad 16 mln zł na dostawę modułów do budowy hoteli w Nowym Jorku - dodaje Ryszard Matyka. Grupa negocjuje dalsze kontrakty o łącznej wartości 191 mln zł. W ubiegłym roku portfel zamówień wzrósł o blisko 11 proc.

Nakłady inwestycyjne poniesione w 2014 roku wyniosły 54,0 mln zł. Łączny koszt inwestycji zaplanowanych na rok 2015 wynosi natomiast 12,2 mln zł. W ramach inwestycji Vistal planuje m.in. rozbudowę zakładu i wykup gruntów w Czarnej Białostockiej, modernizacje zakładu w Czarnej Białostockiej, wyposażenie nowej wytwórni na Nabrzeżu Indyjskim, wdrożenie systemu ERP czy budowę nowej linii cynkowania oraz malarni proszkowej w Liniewie.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP