W Cegielskim znów wrze z powodu płac

W Cegielskim znów wrze z powodu płac
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

400 osób może stracić pracę - zapowiada zarząd HCP, szykując się do restrukturyzacji przedsiębiorstwa przed jego prywatyzacją. Związki zawodowe twierdzą, że to tylko straszak, zawsze stosowany przez kierownictwo w rozmowach o podwyżkach.

O restrukturyzacji, modernizacji i prywatyzacji w Cegielskim mówi się już od kilku lat. Dotychczas jednak ani status zakładów, ani ich właściciel, nie zmienił się - przedsiębiorstwo złożone z dziewięciu spółek nadal jest spółką skarbu państwa - pisze "Gazeta Wyborcza".

Przed świętami wielkanocnymi do wszystkich pięciu działających w Cegielskim związków zawodowych dotarła jednak wiadomość od zarządu HCP, że planowana jest restrukturyzacja. Co więcej, ma to oznaczać zwolnienia. Pracę miałoby stracić około 400 osób (mniej więcej jedna piąta zatrudnionych) i to w sytuacji, kiedy od wielu miesięcy w HCP brakuje robotników. Zakład miał przyjmować do pracy m.in. ze względu na planowane na ten i przyszły rok zwiększenie produkcji w Fabryce Silników Okrętowych.

Władze Cegielskiego tłumaczą, że chcą skonsolidować większość fabryk, żeby HCP stało się bardziej atrakcyjne dla przyszłego nowego właściciela i inwestora. A nie odbędzie się to bez zwolnień pracowników. - Zwolnienie nie będzie jednorazowe. To będzie proces, który może potrwać nawet dwa lata - tłumaczy Bolesław Januszkiewicz, rzecznik HCP. - Wszystko będzie zależało od tego, jakie duże podwyżki wywalczą związki zawodowe. Im większa podwyżka, tym zwolnienia bardziej realne - wyjaśnia Januszkiewicz.

Plan zwolnień pojawił się po tym, jak trzy związki zawodowe, niezadowolone z porozumień płacowych oraz z braku rzetelnej informacji o procesie prywatyzacji, zapowiedziały ostrzejsze protesty. Przypomnijmy, że związkowcy zgadzają się z prywatyzacją, ale Cegielskiego jako całości, a nie jego oddzielnych spółek, bo to mogłoby spowodować likwidację zakładów. Żądają też podwyżek dla wszystkich grup zawodowych w Cegielskim, a szczególnie dla osób dopiero rozpoczynających pracę. Chodzi o to, by HCP nie tracił dobrze wykształconych pracowników, którzy wyjeżdżają stąd za granicę do lepiej płatnej pracy.

- Zwolnienia traktujemy wyłącznie jako hasło, bo zarząd żadnych konkretów nie przedstawił. To straszak, który zawsze się pojawia, gdy przychodzi do rozmów o podwyżkach - mówi Marcel Szary, szef Inicjatywy Pracowniczej w HCP. Jaka będzie reakcja najmniejszego związku zawodowego w Cegielskim na plany zwolnień? - W tej chwili, po Inicjatywie Pracowniczej spływa to jak po kaczce - komentuje Szary.

Związkowcy chcą podwyżki o 500 zł miesięcznie dla każdego pracownika. Taki był dotychczas postulat Związku Zawodowego Inżynierów i Techników, związku HCP "Metalowcy" oraz Inicjatywy Pracowniczej. Od miesiąca te trzy organizacje pracownicze są w sporze zbiorowym z zarządem Cegielskiego. Natomiast władze przedsiębiorstwa zaproponowały różne podwyżki przedstawicielom różnych zawodów. Maksymalna kwota to faktycznie 500 zł podwyżki dla spawaczy, ale w formie jednorazowej premii, a nie comiesięcznej wypłaty. To nie spodobało się największemu związkowi w HCP - Solidarności. Jej szef Tadeusz Pytlak ocenił, że zarząd przestał traktować poważnie związki zawodowe i postanowił o przyłączeniu się Solidarności do sporu zbiorowego. Dał zarządowi czas na ustalenie żądanych przez związek podwyżek do 1 kwietnia i wyznaczył kolejny termin negocjacji na 2 kwietnia.

Jeszcze w styczniu na liście przedsiębiorstw, które resort skarbu państwa chce w tym roku sprywatyzować, znalazły się m.in. Enea, Drukarnie Poznańskie i Wydawnictwo Poznańskie. Nie było za to zakładów H. Cegielski. Ministerstwo Skarbu Państwa zastrzegło jednak, że lista to na razie projekt. - Ta lista o niczym jeszcze nie mówi. Ministerstwo umieściło na niej głównie spółki, w których skarb państwa ma niewielkie udziały. Jako Cegielski mamy zielone światło ministerstwa na przekształcenia własnościowe - potwierdza Andrzej Klimek, wiceprezes zarządu HCP, dyrektor ds. strategii i restrukturyzacji.

Według Klimka Cegielski nie jest jeszcze gotów na prywatyzację jako całość, ale na przełomie 2008 i 2009 r. można będzie sprzedać dobrze prosperującą Fabrykę Pojazdów Szynowych. Inwestycją w FPS zainteresowane są przynajmniej cztery firmy: Solaris Bus & Coach z podpoznańskiego Bolechowa, poznańskie Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, bydgoska PESA i nowosądecki producent pociągów Newag. Z kolei zainteresowanie przejęciem innej spółki Cegielskiego, Fabryki Silników Okrętowych, potwierdziły już ISD Polska - przedsiębiorstwo związane z ukraińskim Donbasem (Donieckim Zagłębiem Węglowym), które jest głównym udziałowcem gdańskiej stoczni, oraz Złomrex, polski producent wyrobów hutniczych spod Częstochowy, sponsor jednego z najbardziej utytułowanych klubów żużlowych. Obie firmy czekają na opracowanie szczegółowej koncepcji prywatyzacji.

Ostateczną decyzję co do kolejności sprzedaży naszych spółek podejmie resort skarbu państwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Cegielskim znów wrze z powodu płac

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!