PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W KGHM duża strata, ale widać symptomy poprawy

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
16-03-2017 18:58
W KGHM duża strata, ale widać symptomy poprawy
Fot. mat. pras.

KGHM, największy producent srebra na świecie i czołowy miedzi, podał wyniki finansowe za ubiegły rok. Spółka nadal notowała poważne straty, ale są one niższe niż w 2015 roku.

- To był kolejny rok pełen wyzwań na międzynarodowym rynku surowcowym, którym GK KGHM sprostała. Pomimo spadku średniorocznej rynkowej ceny miedzi w USD o ponad 11proc. nasze przychody były niższe tylko o 4 proc., w efekcie wyższej sprzedaży pozostałych metali, a dzięki ścisłej dyscyplinie kosztowej skorygowany wskaźnik EBITDA został niemal stabilny. Wyraźna poprawa rynkowego sentymentu dla sektora surowcowego, która zarysowała się pod koniec zeszłego roku, pozwala nam z większym, choć ostrożnym, optymizmem planować dalszy rozwój Grupy KGHM zarówno w kraju, jak i w ramach istniejących aktywów zagranicznych - powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Produkcja miedzi ekwiwalentnej w GK, mimo postoju Huty Miedzi Głogów I - związanej ze zmianą technologii, wyniosła 742 tys. ton w porównaniu z 749 tys. ton w 2015 r.

Skonsolidowane przychody osiągnęły w ujęciu rocznym 19 156 mln zł i były niższe o 4 proc. r ok do roku na skutek średniej ceny miedzi niższej o ponad 600 dol. na tonie. Natomiast w IV kwartale skonsolidowane przychody wyniosły 6 015 mln zł i były o 16,8 proc. wyższe rok do roku, przy wzroście przychodów KGHM Polska Miedź o 15,9 proc. rok do roku do poziomu 4 828 mln zł i przychodach KGHM International w wysokości 771 mln zł, wyższych o 25,4 proc. rok do roku. Przychody Sierra Gorda w tym okresie osiągnęły 424 mln zł przy wzroście o 23,3 proc. rok do roku.

Wzrost skonsolidowanych przychodów w IV kwartale rok do roku był przede wszystkim efektem wyższej o 6 proc. sprzedaży miedzi (z uwzględnieniem sprzedaży miedzi w koncentracie przez KGHM Polska Miedź.) oraz poprawy jej średniej ceny o 385 dol. na tonę w połączeniu z wzmocnieniem kursu USD/PLN o ponad 4 proc.

Sierra Gorda – produkcja miedzi i złota w koncentracie w IV kwartale była wyższa rok do roku odpowiednio o 4 proc. i 15 proc., natomiast produkcja molibdenu spadła rok do roku o 17 proc., odzwierciedlając niższe poziomy uzysku tego metalu z rudy strefy przejściowej.

Wynik netto Grupy KGHM został w 2016 r. obciążony kosztami odpisów aktualizujących netto wartość aktywów trwałych Grupy w wysokości 5,7 mld zł. Dlatego też, roczny skonsolidowany wynik netto wyniósł -4 449 mln PLN, wobec -5 009 mln zł w roku poprzednim. Po wyłączeniu odpisów z tytułu utraty wartości aktywów trwałych Grupa Kapitałowa zanotowałaby zysk netto w wysokości 1 225 mln zł w całym roku, z czego 548 mln zł w IV kwartale.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

KGHM Polska Miedź SA [KGH]

kurs:

103.90 PLN -0.15 (-0.14%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP