W przyszłym tygodniu rozmowy związkowców z HSW z Chińczykami

W przyszłym tygodniu rozmowy związkowców z HSW z Chińczykami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przyszłym tygodniu związkowcy z Huty Stalowa Wola spotkają się z przedstawicielami chińskiej spółki LiuGong, która chce kupić część HSW, produkującą maszyny budowlane. Rozmowy będą dotyczyć pakietu socjalnego.

HSW oprócz maszyn budowlanych produkuje także sprzęt wojskowy - ta część zakładu nie będzie prywatyzowana.

Pierwsze spotkanie obu stron odbyło się na początku marca, wówczas związkowcy przekazali Chińczykom zapisy dotyczące m.in. gwarancji zatrudnienia oraz wysokości płacy.

Jak poinformował PAP w piątek przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników HSW Mariusz Kunysz, przyszłotygodniowe spotkanie będzie poświęcone pakietowi socjalnemu. "Chińczycy mieli czas, aby zapoznać się z naszymi propozycjami, teraz będziemy prowadzić szczegółowe negocjacje. Spotkamy się prawdopodobnie we wtorek" - dodał.

Szczegóły pakietu socjalnego, jaki związkowcy przekazali Chińczykom, nie są znane, wiadomo jedynie, że dokument reguluje takie obszary jak: gwarancja zatrudnienia, wysokość płacy, szkolenia BHP i współpraca zarządu ze związkami.

Pierwotnie spotkanie było zaplanowane miedzy 5 a 10 kwietnia, ale Chińczycy przesunęli termin przyjazdu do Stalowej Woli.

Jak poinformował PAP pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto, przedstawiciele chińskiej spółki będą w Stalowej Woli trzy dni: od poniedziałku do środy.

Wstępną umowę sprzedaży cywilnej części HSW (I Oddział) chińskiej spółce Guangxi LiuGong Machinery podpisano w połowie stycznia tego roku w Chinach. Proces prywatyzacji I Oddziału HSW rozpoczął się w styczniu 2010 r., a firma LiuGong została wybrana jako inwestor w trybie publicznego zaproszenia do rokowań. Guangxi LiuGong Machinery jest jednym z 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach.

HSW zatrudnia ponad 2,1 tys. osób, z czego ok. 1,2 tys. pracuje w I Oddziale HSW. Cywilna część huty specjalizuje się w produkcji ciężkiego sprzętu budowlanego: spycharek, układarek rur, ładowarek kołowych i koparko-ładowarek. Poza sprzedażą na rynek krajowy, produkty HSW były lub są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!