W Senacie prace nad ustawą o podatku od kopalin

W Senacie prace nad ustawą o podatku od kopalin
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ustawa wprowadzająca podatek od wydobycia miedzi i srebra oraz nowela ustawy o dochodach samorządów, zwiększająca do 0,4 proc. subwencję oświatową - tym m.in. będzie zajmował się Senat podczas rozpoczynającego się w środę dwudniowego posiedzenia.

Ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin przygotowana przez Ministerstwo Finansów przewiduje opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra. Według resortu podatek od wydobycia miedzi i srebra przyniesie w 2012 r. budżetowi około 1,8 mld zł, a w kolejnych latach mniej więcej po 2,2 mld zł.

Zgodnie z ustawą wielkość dochodów budżetowych z tytułu podatku uzależniona będzie od wartości surowców na rynku światowym, kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania będzie stanowić ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

Z podatku wyłączona zostanie jednak część urobku przekazywanego na cele badawcze. Chodzi o nie więcej niż jedną tonę urobku rudy miedzi miesięcznie. Ustawa zobowiązuje ponadto ministra finansów do przygotowania najpóźniej w ciągu dwóch lat informacji na temat wpływu podatku na sektor wydobywczy.

Podatek od kopalin budzi zastrzeżenia partii opozycyjnych, według których będzie on mocnym uderzeniem w gospodarkę i obniży znacząco wartość KGHM, jednocześnie zniechęcając obcych inwestorów do inwestowania. Ponadto - jak twierdzi opozycja - w związku z podatkiem zysk KGHM zmaleje, zatem samorządy będą miały mniejsze wpływy z CIT.

Według niektórych ekspertów, przy obecnych i spodziewanych cenach miedzi, podatek nie zachwieje fundamentami KGHM, ale może znacząco zmniejszyć potencjał rozwoju spółki i dywidendy w przyszłości.

Senatorowie zajmą się także nowelizacją ustawy o dochodach samorządów, która zwiększa z 0,25 do 0,4 proc. rezerwy subwencji oświatowej, przeznaczanej m.in. na remonty szkół uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych.

Rezerwa to część ogólnej subwencji oświatowej (stanowiącej w 2012 r. - 38,7 mld zł), z której samorządy finansują szkoły. Z rezerwy subwencji oświatowej dofinansowywane są m.in. remonty szkół i dostosowywanie ich do potrzeb młodszych uczniów, doposażenie szkół zawodowych, a także pomoc samorządom w remontach obiektów oświatowych, uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych. O wykorzystaniu rezerwy decyduje resort edukacji na wniosek samorządów.

Zgodnie z obowiązującym prawem, wysokość rezerwy od 1 stycznia tego roku wynosi 0,25 proc. subwencji oświatowej. Wzrost rezerwy do poziomu 0,4 proc. ma umożliwić szkołom m.in. lepsze przygotowanie się do przyjęcia sześciolatków, a także ułatwić uruchomienie kwalifikacyjnych kursów zawodowych od września 2012 r.

Senat zajmie się także projektem nowelizacji ustawy o policji, która usuwa ograniczenia czasowe dotyczące możliwości uzyskania rekompensaty pieniężnej za niewykorzystany urlop oraz za niewykorzystany czas wolny od służby.

Jednocześnie analogiczne zmiany dokonywane są w przepisach dotyczących żołnierzy, strażaków oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Więziennej.

Projektowana przez senatorów ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Senacie prace nad ustawą o podatku od kopalin

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!