W Stoczni Remontowej Nauta zwodowano statek dla armatora z Danii

W Stoczni Remontowej Nauta zwodowano statek dla armatora z Danii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Stoczni Remontowej Nauta zwodowano specjalistyczny statek rybacki dla duńskiego kontrahenta Karstensens Skibsvaerft A/S. Jest to już druga jednostka zbudowana dla tego klienta, a w budowie są cztery kolejne.

Jednostka "Kvannoy" zwodowana została we wtorek w Gdańsku w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta SA, znajdującym się na terenach pochylni historycznej Stoczni Gdańskiej. Była to już trzecia jednostka zwodowana w Zakładzie przez stocznię Nauta.

Dyrektor handlowy ds. nowych budów Stoczni Remontowej Nauta, Ewa Jagielska powiedziała PAP, że zwodowany statek o długości prawie 70 metrów jest nowoczesną jednostką, która będzie przewoziła żywe ryby w napowietrzanych zbiornikach z wodą morską. Podała, że "duński armator Karstensens Skibsvaerft A/S planuje budować w stoczni po ok. cztery jednostki rocznie". Koszt budowy wynosi ok. 7-8 mln euro. Jednostka została w Gdańsku wyposażona m.in. w zbiorniki do transportu ryb i urządzenia napędowe. Statek ma w piątek wypłynąć z Gdańska do stoczni w Danii, gdzie zostanie wyposażony m.in. w meble.

Jagielska poinformowała, że Nauta ma pełen portfel zamówień na budowę statków do końca 2015 roku. Powiedziała, że w związku z zawartymi kontraktami na budowę wielu jednostek zakład planuje w przyszłym roku zwiększyć zatrudnienie do ponad tysiąca osób. Obecnie w stoczni pracuje ok. 600 osób. "Przed nami stoi olbrzymie zadanie znalezienia załogi" - dodała. Podała, że w przyszłym roku stocznia planuje "przerobić ok. 11 tys. ton stali, ok. dwa razy więcej niż w 2013 roku". Stocznia ma zamówienia na budowę statków głównie dla klientów z Danii i Norwegii.

Stocznia Remontowa Nauta z Gdyni w ostatnich 20 latach koncentrowała się przede wszystkim na remontach statków. Od 2012 r. realizuje zamówienia na budowę nie tylko częściowo wyposażonych kadłubów, lecz także kompletnych jednostek. W przyszłym roku stocznia planuje zakończyć budowę m.in. dwóch innowacyjnych jednostek badawczych dla Uniwersytetów w Gdańsku i Goeteborgu.

Zakład Nowych Budów, bo taką ma nazwę część stoczni Nauta w Gdańsku, zajmuje ok. 10 ha należących dawniej do stoczni w Gdańsku, nieopodal ul. Jana z Kolna. Znajdują się tam trzy pochylnie (urządzenia wykorzystywane do budowy statków) i hala produkcyjna. Podczas wodowania podano, że obecnie w zakładzie pracuje ponad 500 osób. W przyszłym roku zatrudnienie ma wzrosnąć do ponad tysiąca osób, a w zakładzie ma być zbudowanych 8 jednostek.

Obecnie Nauta należy do grupy MARS Shipyards & Offshore. W ramach Grupy MARS Shipyards & Offshore skonsolidowane zostały spółki tzw. stoczniowe z portfela Agencji Rozwoju Przemysłu. Grupę tworzą: Stocznia Remontowa Nauta w Gdyni, Energomontaż Północ - Gdynia, Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia, Morska Stocznia Remontowa w Świnoujściu. W prywatnej stoczni Crist w Gdyni ARP ma ok. 30 proc. udziałów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Stoczni Remontowej Nauta zwodowano statek dla armatora z Danii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!