Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W. Szulc, Instytut Metalurgii Żelaza: Przejęcie Walcowni Rur Andrzej przez Alchemię to udana konsolidacja

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
01-06-2011 11:06
W. Szulc, Instytut Metalurgii Żelaza: Przejęcie Walcowni Rur Andrzej przez Alchemię to udana konsolidacja

Walcownia Rur Andrzej jest bardzo dobrym podmiotem ze względu na oferowany produkt i ugruntowaną pozycję na rynku - mówi dla portalu wnp.pl Wojciech Szulc, kierownik zakładu Analiz Techniczno-Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza.

Co zmienia w segmencie rurowym przejęcie Walcowni Rur Andrzej przez Alchemię?
- Próby konsolidacji sektora rurowego podejmowano od wielu lat. Roman Karkosik, do którego należy giełdowa Alchemia, okazał się najbardziej aktywnym inwestorem w tym procesie, przejmując kolejne rurownie na krajowym rynku. I tym samym zwiększając konkurencyjność Grupy Alchemia.

Spółka kontroluje takie podmioty, jak Hutę Batory, produkującą rury bez szwu oraz Hutę Bankową, będącą producentem prętów okrągłych, obręczy oraz pierścieni kuto-walcowanych. Ponadto w skład Alchemii wchodzi Kuźnia Batory, Rurexpol oraz Laboratorium Badań Batory.

Teraz dołączy do grupy Walcownia Rur Andrzej (WRA), której zdolności produkcyjne wynoszą około 75 tys. ton rur bez szwu. WRA specjalizuje się w produkcji rur przewodowych, kotłowych oraz konstrukcyjnych o mniejszych średnicach.

Walcownia jest bardzo dobrym podmiotem ze względu na oferowany produkt i ugruntowaną pozycję na rynku, zwłaszcza niemieckim. A zatem to dobry zakup dla Alchemii.

Jeśli do tego dodamy pozostałe zakłady wchodzące w skład Alchemii, daje to spółce całkiem spore - mimo znacznego importu - udziały w segmencie rurowym, którego zdolności produkcyjne szacowane są na około 220 tys. ton.

Czy konsolidacja segmentu rurowego osłabi pozycję innych firm działających na rynku, np. Izostalu, który zaopartruje się w WRA?

- Nie ma takiej możliwości, bo też nie ma krajowej konkurencji. O Walcowni Rur Jedność już nikt nie pamięta.

Natomiast, co do Izostalu - ta spółka od lat bazowała na dostawach rur z Walcowni Rur Andrzej. Nie sądzę zatem, by coś się nagle zmieniło w tym zakresie. To tylko kwestie handlowe. Poza tym Izostal nie zaopatruje się wyłącznie w WRA. Dostawy z tej walcowni nie stanowią znaczącej ilości w obrotach spółki.

Uważam, że konsolidacja sektora rurowego jest dobrym ruchem porządkującym rynek. Ponadto konsolidacja daje pracownikom zatrudnionym w WRA poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa.

Wcześniejsze zmiany właścicielskie raczej temu nie sprzyjały. Teraz wszystko pozostaje w rękach jednego właściciela, który ma pomysł na rozwój sektora rurowego.

Połączenie podmiotów w jedną grupę umożliwia wygenerowanie oszczędności i przeprowadzenie procesu optymalizacji produkcji. A zatem przejęcie WRA przez Alchemię jest przykładem udanej konsolidacji.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP