Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W tym roku bez "fajerwerków" na rynku dystrybucji stali

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
08-02-2013 08:29
W tym roku bez "fajerwerków" na rynku dystrybucji stali
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Kondycja sektora dystrybucji stali w 2013 r. będzie zależała od sytuacji w całej gospodarce. Obecne prognozy przewidują, że 2013 r. nie będzie najlepszy i ożywienie gospodarcze nadejdzie dopiero w 2014 r. Dlatego nie spodziewamy się w tym roku "fajerwerków" na rynku dystrybucji stali - powiedział wnp.pl Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu.

- Staramy się dostosować nasz biznes do prognozowanych warunków. W 2013 r. priorytetem będzie utrzymanie płynności finansowej, a także dbałość o koszty i bezpieczeństwo transakcji - wskazał.
Odnosząc się do otoczenia dystrybutorów stali, Bernhard podkreślił, że sytuacja w budownictwie jeszcze się nie wyklarowała i nie zanosi się na to, aby szybko do tego doszło.

- Obserwujemy wciąż dużą ilość upadłości. Straty, które poniosła branża budowlana w ostatnich latach, będą się odbijać echem. Stąd obawa, że jej sytuacja może rzutować na zatory płatnicze - powiedział.

- Przyglądając się sytuacji w branży budowlanej można też mieć czasami wrażenie, że upadłość jest próbą ucieczki od odpowiedzialności lub próbą restrukturyzacji spółek kosztem wierzycieli - zaznaczył.

Dodał, że w innych segmentach także pojawiają się problemy z płatnościami. W tej sytuacji dla dystrybutorów kluczowa staje się kwestia zabezpieczenia płatności.

- Zapewne w 2013 r. będziemy świadkami upadłości dystrybutorów stali oraz osłabienia wielu podmiotów. Będzie to szansa dla spółek o lepszej kondycji, aby zwiększyć udziały w rynku - stwierdził.

Jednocześnie wskazał, że na rynku nie widać obecnie ruchów konsolidacyjnych.

- Widocznie poprzednia fala konsolidacji nie przyniosła jeszcze takich efektów, aby mogła nastąpić kolejna. Oczywiście może do takich ruchów dochodzić, ale nie będą one znaczące na tle całej branży - powiedział Bernhard.

W jego ocenie, obecnie najlepszą możliwą strategią dla dystrybutorów jest specjalizacja, ponieważ działanie na wielu frontach raczej nie przynosi efektów na bardzo konkurencyjnym rynku.

- Posiadanie niszy, która pozwala na uzyskanie wartości dodanej do podstawowej działalności, pozwala czuć się bezpieczniej - wskazał, dodając, że dla Stalprofilu rozwojowym sektorem jest gazownictwo.

- Asortyment grupy Stalprofilu dzieli się na dwie zasadnicze części. Pierwsza dotyczy wyrobów hutniczych oraz konstrukcji stalowych, a druga obejmuje sieci przesyłowe gazu. Przychody z tych segmentów rozkładają się mniej więcej równomiernie - powiedział.

- Sektor gazowy pozwala na uzyskanie lepszych rentowności dzięki dużym inwestycjom, które obecnie są realizowane przez Gaz-System. Natomiast w branży wyrobów stalowych istnieje bardzo duża nadprodukcja , a rynek nie zapowiada się rozwojowo - podsumował prezes.

Tomasz ElżbieciakSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP