We wtorek odbyły się cztery przetargi na kolejne części majątku stoczni

We wtorek odbyły się cztery przetargi na kolejne części majątku stoczni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

We wtorek odbyły się cztery przetargi na kolejne części majątku stoczni Gdynia i Szczecin, które wcześniej nie były wystawione na sprzedaż - poinformował w środę minister skarbu Aleksander Grad.

We wtorek odbyła się "licytacja kolejnych aktywów (stoczni Szczecin i Gdynia - PAP), tych, które nie były jeszcze wystawione na sprzedaż", bądź na które nie było chętnych inwestorów w pierwszym przetargu - powiedział w środę w TOK FM szef resortu skarbu.

Dodał, że w najbliższych dniach będą zawierane umowy z inwestorami, którzy wygrali we wtorkowej licytacji. "Te umowy będą oczywiście warunkowe, bo jest jeszcze potrzebna zgoda MSWiA na sprzedaż nieruchomości" - zaznaczył.

Przetarg na sprzedaż najważniejszych aktywów Stoczni Szczecin i Gdynia wygrał United International Trust. Resort skarbu oraz Agencja Rozwoju Przemysłu (nadzorująca sprzedaż stoczni) podkreślają, że dla dobra transakcji nie będą ujawniane szczegółowe informacje o inwestorze do czasu podpisania z nim umów.

"Często poważni inwestorzy z różnych stron świata nie występują bezpośrednio w tego typu transakcjach" - podkreślił Grad.

"Rozmawiam z inwestorami, aby skrócili ten okres (przejściowy dla stoczni - PAP) do absolutnego minimum. Jesteśmy gotowi pomóc stoczniom, aby okres przejściowy był jak najkrótszy i nie był okresem martwym, tylko również takim czasem, kiedy w tych stoczniach coś się dzieje" - zapewnił.

"Do momentu, kiedy pewne rzeczy nie zostaną sfinalizowane, inwestorzy działają za pośrednictwem tej firmy (United International Trust - PAP). Dopiero z chwilą, kiedy wszystkie rzeczy będą formalizowane, dopiero się ujawnią. Najważniejsza rzecz jest taka, że oni ustami swoich pośredników powiedzieli wprost, że interesuje ich tam (w stoczni Szczecin i Gdynia - PAP) budowa statków i dlatego koncentrowali się na tych częściach (majątku stoczni - PAP), gdzie się buduje statki" - dodał Grad.

Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia. Nie gwarantuje ona produkcji statków w sprzedanych zakładach.

Przyjęcie i realizacja ustawy są efektem uznania w ubiegłym roku przez Komisję Europejską za nielegalną pomocy finansowej udzielonej przez polski rząd obu stoczniom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: We wtorek odbyły się cztery przetargi na kolejne części majątku stoczni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!