PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wesprzeć przemysł energochłonny

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
07-04-2016 14:00
Wesprzeć przemysł energochłonny
Fot. Fotolia

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach opracowała zbiór instrumentów wsparcia przemysłu energochłonnego. Jej wkład znajdzie się we wspólnym stanowisku pracodawców i związków zawodowych działających w krajowej Radzie Dialogu Społecznego.

Takie ustalenia poczyniono w trakcie posiedzenia zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego.
Opracowane na Śląsku gotowe propozycje rozwiązań legislacyjnych spotkały się z aprobatą przedstawicieli pracodawców oraz związków zawodowych na szczeblu krajowym.

- To zdecydowanie przybliża nas do wdrożenia tych instrumentów niezbędnych dla funkcjonowania polskiego przemysłu energochłonnego - zaznaczył Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności i przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach, cytowany w portalu śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

W lutym Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego przyjęła stanowiska zawierające propozycje systemowych rozwiązań dla przemysłu energochłonnego, ze szczególnym uwzględnieniem branży hutniczej.

Pierwsza z propozycji dotyczy wzmocnienia ochrony unijnego rynku stali przed nieuczciwą konkurencją ze strony państw spoza Unii Europejskiej, zwłaszcza z Chin i Białorusi poprzez między innymi stosowanie ceł antydumpingowych oraz kwot importowych na poziomie UE.

WRDS postuluje też utrzymanie metody tzw. odwróconego podatku VAT - skutecznej w walce z oszustwami w branży stalowej.

Druga grupa rekomendacji dotyczy systemu rekompensat i ulg w obciążeniach będących konsekwencją unijnej polityki klimatyczno-energetycznej.

Koszty związane z zakupem prądu są w Polsce znacznie wyższe niż w innych krajach Unii. Z danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, wynika, że cena „czarnej” energii elektrycznej w naszym kraju w 2015 roku wynosiła niespełna 180 zł za MWh.

To o 37 proc. więcej niż na przykład w Niemczech. Wśród rekomendowanych rozwiązań jest między innymi utworzenie systemu rekompensat na pokrycie pośrednich kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Unijne prawo dopuszcza możliwość przeznaczenia do 50 proc. przychodu z aukcji uprawnień emisyjnych na rekompensaty dla przemysłu energochłonnego. Takie rekompensaty mają miejsce w gospodarkach UE. Natomiast w Polsce, w ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, rekompensat nie ujęto.

Kolejny pakiet dotyczy poszerzenia systemu funkcjonujących już ulg. Tak, żeby mogła z nich skorzystać większa liczba przedsiębiorstw przemysłowych. Teraz system jest skonstruowany tak, że niewiele przedsiębiorstw spełnia kryteria uprawniające do korzystania z ulg.

- W naszych propozycjach nie chodzi o to, by stworzyć przemysłowi warunki uprzywilejowane, lepsze niż w reszcie Unii Europejskiej - zaznacza Dominik Kolorz. - Jest dokładnie na odwrót. Chodzi o to, by stworzyć funkcjonującym w Polsce przedsiębiorstwom takie same warunki, jakie obowiązują na Zachodzie. Bez tego nasz przemysł nie będzie mógł konkurować na rynku europejskim i światowym i wyniesie się z naszego kraju - podkreśla Dominik Kolorz.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


46 746 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP