XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wiceminister energii o najważniejszych wyzwaniach nowego szefa KGHM

Wiceminister energii o najważniejszych wyzwaniach nowego szefa KGHM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Decyzje w sprawie aktywów zagranicznych i inwestycji w krajowe wydobycie z poziomu poniżej 1400 metrów - to najważniejsze wyzwania stojące przed nowym zarządem KGHM - ocenia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Jego zdaniem refleksji wymaga też kształt podatku miedziowego.

- Nie ulega żadnych wątpliwości, że musi nastąpić ocena realności pozycji KGHM na rynkach zagranicznych - powiedział wiceminister odpowiadając w Katowicach na pytania dziennikarzy.

- Mówiąc o "pozycji" mam na myśli jakie ponosimy nakłady w aktywach, jakie KGHM posiada poza Polską i jak te aktywa w perspektywie czasu gwarantują nam zwrot poniesionych nakładów. Ten bilans naprawdę nie jest łatwy. (…) Stoimy przed rozstrzygnięciem, na ile mamy się aktywnie zachowywać na rynku - powiedział Tobiszowski, wskazując m.in. na chilijskie aktywa w Sierra Gorda.

Według niego zarząd powinien zaproponować i podjąć trudne decyzje: zostajemy czy nie zostajemy, a jeśli zostajemy, to przechodzimy do pewnej ofensywy.

Drugą ważną - w jego ocenie - decyzją powinna być "historyczna" decyzja dotycząca krajowych złóż. - Przyszłość przed KGHM, jeśli chodzi o aktywa polskie, bezdyskusyjnie jest, ale musi KGHM zainwestować w zejście na poziom ponad 1400-1450 metrów - uznał wiceszef ME.

- Technologia jest nam znana; KGHM umie to zrobić, natomiast trzeba tę inwestycję jak najszybciej przygotować i przeprowadzić, po to, abyśmy dalej utrzymali KGHM jako ważny podmiot sektora wydobywczego miedziowego w tym obszarze Europy - zastrzegł.

Jak dodał, przed nami stoi także dyskusja nad kształtem podatku miedziowego. - I to jest również kwestia, którą zarząd powinien na nowo przeanalizować i zaproponować w perspektywie czasu, jak ten podatek powinien się kształtować - zaznaczył wiceminister, wskazując, że kwestia ma znaczenie m.in. dla procesu inwestycyjnego firmy.

Dopytywany o horyzont podjęcia tych decyzji, Tobiszowski wskazał na "ten rok". 

O powołaniu prezesa i nowych wiceprezesów KGHM rada nadzorcza tej spółki zdecydowała w piątek. Prezesem KGHM został dotychczasowy prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński; wiceprezesami natomiast zostali Katarzyna Kreczmańska-Gigol (ds. finansowych) oraz Radosław Stach (ds. produkcji).

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceminister energii o najważniejszych wyzwaniach nowego szefa KGHM

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!