Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiceminister energii o utworzeniu grupy Śląskie Huty Stali

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
24-03-2016 15:29
Wiceminister energii o utworzeniu grupy Śląskie Huty Stali

Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, utworzenie Śląskich Hut Stali pozwoli na zatrudnienie 2,5 tys. osób

Fot. PTWP

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że rząd razem z zarządami spółek hutniczych na Śląsku prowadzi prace dotyczące utworzenia skonsolidowanej grupy hutniczej. Ma ona powstać do końca 2016 roku.

Ten nowy podmiot miałby działać jako holding spółek, bądź jedna spółka prawa handlowego. Ten projekt ma umożliwić wprowadzenie Śląskich Hut Stali na Giełdę Papierów Wartościowych.
- Te działania, jakie podejmuje rząd wpisują się w koncepcję reindustrializacji Śląska, o której mówiła pani premier Beata Szydło i są częścią Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - mówił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w czwartek 24 marca w trakcie spotkania z dziennikarzami.

Rząd ma w planach konsolidację pod marką Śląskich Hut Stali: Huty Pokój, Huty Łabędy, Walcowni Blach Grubych Batory a także innych firm hutniczych funkcjonujących w regionie. Trwają teraz analizy, które mają być przydatne przy ustaleniu ostatecznego składu grupy.

Te działania pozwolą utworzyć podmiot zatrudniający 2,5 tys. osób z przychodami rocznymi na poziomie 1,5 mld zł.

Utworzenie Śląskich Hut Stali umożliwi umocnienie się na rynku polskich wyrobów stalowych w relacji do producentów z zagranicy oraz ograniczenie importu o: 155 mln euro ( w ramach realizacji czteroletniej umowy ramowej z Gaz Systemem) oraz o 252 mln euro - w ramach dziesięcioletniego planu inwestycyjnego Gaz Systemu.

Jak wskazał wiceminister Tobiszowski, jednym z celów utworzenia grupy hutniczej jest koordynacja oraz wzrost postępu naukowo-technicznego w branży hutniczej oraz prowadzenie wspólnej polityki w zakresie marketingu i promocji.

Śląskie Huty Stali będą mogły poszerzyć swój asortyment i organizować dostawy wyrobów do przemysłu stoczniowego, kolejowego i na potrzeby zbrojeniówki.

- Chodzi o reindustrializację Śląska - mówił wiceminister Tobiszowski. - Na Śląsku trzeba budować miejsca pracy, by odzyskać pozycję silnego ośrodka gospodarczego - podkreślił Grzegorz Tobiszowski.

Jest też zamiar, by na bazie Towarzystwa Finansowego Silesia zbudować podmiot dysponujący większymi środkami.

TF Silesia miałoby się angażować w przedsięwzięcia gospodarcze poza górnictwem. Można usłyszeć, że raczej - co naturalne - bliżej byłoby mu do realizacji przedsięwzięć dotyczących m.in. branży hutniczej.

KOMENTARZE (15)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP