Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wielorakie pożytki inżynierskiej kreatywności

Autor: Konstrukcje stalowe
12-03-2017 18:39 |  aktualizacja: 11-03-2017 11:44
Wielorakie pożytki inżynierskiej kreatywności
fot. Shutterstock

Elektrownia Opole, infrastruktura w ZCh Police, PKN Orlen, w gdańskim Naftoporcie i gazociągu jamalskim. Wszędzie tam została zastosowana ochrona katodowa, której prekursorem była firma CORRPOL. 
Z dr inż. WOJCIECHEM SOKÓLSKIM, dyrektorem ds. techniki i rozwoju Specjalistycznego Przedsiębiorstwa Zabezpieczeń Przeciwkorozyjnych CORRPOL sp. z o.o. w Gdańsku, rozmawia Marek Bielski.

• Pana naukowe, dydaktyczne i praktyczne dokonania w obszarze technologii zabezpieczeń przeciwkorozyjnych nasuwają pytanie natury osobistej. Co było i jest powodem, że podziwu godną blisko już pięćdziesięcioletnią swoją aktywność inżynierską ukierunkował Pan właśnie na tę dyscypliną wiedzy i praktyki technicznej?
- Tych powodów na pewno było i pozostaje wiele. Chemia już od szkoły podstawowej była moja pasją. W szkole średniej byłem kilkakrotnie uczestnikiem olimpiad chemicznych, tak więc wybór kierunku studiów na Politechnice Gdańskiej był nieprzypadkowy.

Już na I roku studiów, chcąc wstąpić do Koła Naukowego Chemików, wybrałem temat pracy kwalifikacyjnej "Ochrona katodowa metali", a na III roku prezentowałem tę tematykę w referacie wygłoszonym na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowych Kół Chemicznych w Krakowie. Od IV roku studiów związałem się z zespołem, który zajmował się tą tematyką w sferze naukowej i technicznej.

Znaczącą rolę w rozwoju technologii ochrony katodowej w Polsce w okresie powojennym odegrała w latach 1965-1995 właśnie ta gdańska szkoła stworzona na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej przez prof. Romualda Juchniewicza, jednego z najwybitniejszych znawców zagadnień ochrony katodowej konstrukcji stalowych obiektów przemysłowych. Miałem to szczęście, że już jako student, a potem pracownik Politechniki Gdańskiej współuczestniczyłem w dokonaniach naukowo-badawczych i wdrożeniowych tego Zespołu. Mam też od 1972 r. stały kontakt z Polskim Komitetem Elektrochemicznej Ochrony przed Korozją Stowarzyszenia Elektryków Polskich, któremu od 22 lat przewodniczę.

Dla mnie istotne jest, że dziedzina, którą zajmowałem się od strony naukowej i na uczelni, i równolegle w Instytucie Morskim w Gdańsku, ma mocne umocowanie w przemyśle. Sama zasada, mówiąca o tym, że można wpływać na szybkość korozji przy pomocy prądu elektrycznego i w świadomy sposób sterować tymi reakcjami, jest znana od dwóch stuleci. Okazuje się jednak, że wraz z rozwojem współczesnej techniki i przemysłu, technologia ochrony katodowej cały czas wymaga dużej inżynierskiej inwencji, kreatywności i innowacyjności przy jej praktycznym stosowaniu.

Aby móc zaproponować nowe rozwiązanie techniczne przydatne przemysłowi, należy mieć nieprzerwany z nim kontakt. I wtedy można je sprawnie i z pożytkiem wdrożyć.

• A jakie jest spektrum stosowania tej metody ochrony przeciwkorozyjnej?

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 179 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP