XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Włoscy hutnicy bronią swoich zakładów pracy

Włoscy hutnicy bronią swoich zakładów pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

8 tysięcy robotników z huty w Tarencie na południu Włoch wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko decyzji sądu o jej zajęciu w związku ze śledztwem w sprawie zanieczyszczenia środowiska. Ośmiu byłych i obecnych menedżerów trafiło do aresztu domowego.

Protest hutników z wielkiego zakładu Ilva w Apulii, należącego do spółki Gruppo Riva i zatrudniającego łącznie kilkanaście tysięcy osób, nasilał się w ostatnich dniach wraz z informacjami o dochodzeniu tamtejszej prokuratury, która kierownictwu firmy zarzuciła szereg zaniedbań w kontroli emisji szkodliwych substancji. Zdaniem ekspertów zatrucie środowiska w Tarencie i okolicach było przyczyną wielu chorób i zgonów.

W rezultacie śledztwa i jego następstw - jak podkreślają włoskie media - doszło do wybuchu poważnego konfliktu społecznego, w którym robotnicy, broniąc miejsc pracy, wystąpili przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.

"Zamknięcie huty to śmierć dla Tarentu" - podkreślają protestujący obrońcy huty.

Po kilku dniach blokad dróg i protestów do Apulii wysłano z Rzymu dodatkowe siły policji i karabinierów na wypadek rozszerzenia się niepokojów społecznych. Hutnicy mówią, że są gotowi na wszystko, by bronić swych miejsc pracy i ostrzegają, że to dopiero początek protestów.

Na wiadomość o tym, że na wniosek sądu zajęto teren huty, robotnicy wyruszyli w kierunku centrum miasta na demonstrację. Zapowiedzieli pikietę przed gmachem sądu.

Minister ochrony środowiska Corrado Clini ogłosił, że są środki - w wysokości 336 milionów euro - na pilną poprawę stanu bezpieczeństwa ekologicznego w hucie. Porozumienie w tej sprawie podpisano w czwartek w trybie natychmiastowym.

"Porozumienie nie jest odpowiedzią dla sądu, ale wyrazem zaangażowania, by nie dopuścić do całkowitej blokady pracy huty" - wyjaśnił szef resortu.

Zdaniem ministra trzeba obecnie uczynić wszystko, by zagwarantować produkcję w hucie i jednocześnie poprawić stan tamtejszego środowiska naturalnego.

Rozpoczęła się walka z czasem - podkreślają media. Sąd ogłosił zaś, że realizacja decyzji o zajęcia huty to długa procedura i nie oznacza ona natychmiastowego wyłączenia pieców hutniczych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Włoscy hutnicy bronią swoich zakładów pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!