Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wolniejszy wzrost unijnej gospodarki odbije się na rynku stali

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
06-11-2014 08:40
Wolniejszy wzrost unijnej gospodarki odbije się na rynku stali
Fot. PTWP

Według Eurofer wolniejszy od spodziewanego wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej powoduje, że wzrosty zużycia stali będą w tym i przyszłym roku niższe od prognozowanych poprzednio. Znaczne zwiększenie importu wskazuje, że ten niewielki wzrost i tak w znacznej mierze konsumują producenci spoza Europy.

Zdaniem, Eurofer obecna sytuacja strefy euro jest znacznie bardziej rozczarowująca niż się spodziewano. Problemy zarówno geopolityczne, jak i wewnętrzne spowodowały spadek wielu wskaźników w drugim kwartale tego roku. W dużej mierze to wynik spadku PKB największych europejskich rynków, Niemiec i Włoch, o 0,2 proc. oraz brak postępu we Francji.
W przypadku Niemiec to rezultat mocnego spadku inwestycji budowlanych w porównaniu z ich dynamicznym wzrostem w pierwszym kwartale roku. Wzrostowy trend podtrzymała Hiszpania, zwiększając tempo wzrostu PKB do 0,6 proc., w czym jest duża zasługa zwiększenia konsumpcji i wzmocnienia eksportu. Jako region utrzymujący stały wzrost na dość wysokim poziomie raport Eurofer wymienia Europę Środkową i Wschodnią, a w szczególności Polskę.

Niestety zostajemy wymienieni także jako jeden z krajów najmocniej dotkniętych skutkami rosyjskich sankcji w imporcie produktów spożywczych. Problemy wynikające bezpośrednio i pośrednio z konfliktu na Ukrainie są zdaniem Eurofer jednymi z poważniejszych zagrożeń dla powolnego i kruchego wzrostu gospodarczego w Europie.

Według danych Eurofer import stali do Unii Europejskiej wzrósł o 25,5 proc. i zdaniem analityków będzie jeszcze rósł, co oznacza, że europejscy producenci nadal będą tracili udział w rynku.

Mniejsza od spodziewanej dynamika wzrostu gospodarek Unii Europejskiej spowodowała także obniżenie prognoz Eurofer dotyczących wzrostu produkcji w przemysłach stalochłonnych. Wskaźnik SWIP, który określa wzrost produkcji sprzedanej w sektorach zużywających wyroby stalowe, ma w tym roku wzrosnąć w sumie o 2,3 proc., a w przyszłym roku o 2,6 proc. W styczniu tego roku prognozy Eurofer lokowały te wzrosty odpowiednio na poziomie 2,5 proc. oraz 3,3 proc.

Najlepsze są perspektywy motoryzacji, do której trafia 18 proc. stali, choć i tu mamy spadki prognoz. Poprzednio wskazywano na poprawę rzędu 4,5 proc. w tym roku i 3,2 proc. w przyszłym. Najnowsze mówią już w wzrostach odpowiednio o 4,5 proc. i 3,1 proc. Budownictwo, które konsumuje jedną trzecią stali ma w latach 2014 i 2015 poprawić wskaźnik SWIP o 1,8 proc. w każdym roku. Jeszcze w lipcu Eurofer przewidywało wzrost na poziomie 2,4 proc. w tym roku i 2,1 proc. w przyszłym. Przemysł maszynowy i produkcja wyrobów metalowych, które odbierają po 14 proc. rynku stali

Drugi kwartał wypada szczególnie słabo w porównaniu z pierwszym. Wówczas wzrost indeksu SWIP wynosił 6,7 proc. podczas gdy w drugim kwartale sięgnął zaledwie 1,5 proc. Warto jednak wspomnieć, że dobry wynik pierwszego kwartału to skutek niskiej bazy, czyli słabego wyniku pierwszego kwartału roku 2013, kiedy znacznie ostrzejsza zima ograniczała zwłaszcza przemysł budowlany. Wzrost aktywności gospodarczej w trzecim kwartale także pozostał na niskim poziomie. Według Eurofer nie ma żadnych sygnałów przyspieszenia wzrostu w drugiej połowie roku. Nieco większa poprawa w przyszłym roku ma być wynikiem większego zrównoważenia sytuacji gospodarczej. W sektorach stalochłonnych poprawę mają stymulować dobre perspektywy inwestycji i eksportu oraz łatwiejszy dostęp do finansowania.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP