Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

WRJ: rozwój będzie zależeć od inwestora

Autor: Renata Dudała
07-08-2007 12:05
WRJ: rozwój będzie zależeć od inwestora

Alchemia nie jest już zainteresowana Walcownią Rur Jedność. Wszystko wskazuje na to, że do gry wróci rosyjski koncern TMK. Rosjanie nadal chcą zostać inwestorem dla walcowni.

TMK od kilku lat podtrzymuje swoje zainteresowanie WRJ. W ubiegłym roku Towarzystwo Finansowe Silesia rozwiązało jednak umowę zawartą z Sinara Handel GmbH, spółką zależną koncernu TMK.
Zdaniem Jadwigi Dyktus, prezes TFS, po prawie roku obowiązywania umowy, stronom nie udało przeprowadzić żadnej z przewidzianych umową transakcji. Kontynuowanie umowy nie gwarantowało ukończenia budowy WRJ i nie dawało gwarancji uruchomienia produkcji. Przez kolejne miesiące trwały poszukiwania potencjalnych inwestorów zainteresowanych inwestycjami w sektorze rurowym. Wśród takich inwestorów wymieniano m.in. Alchemię, niemiecki koncern Max Aicher oraz TMK.

- Silesia przygotowała projekt doprowadzenia inwestycji w WRJ do szczęśliwego finału - mówi Monika Domańska, rzecznik prasowy TFS.- Kluczem do całej sprawy jest nabycie wierzytelności od banków. Trwają rozmowy, negocjowane są umowy z bankami. Ale w związku z tym, iż są to typowi wierzyciele, a nie inwestorzy, to rozmowy z nimi są wyjątkowo trudne.

Po tym jak giełdowa Alchemia wycofała się z udziału w WRJ na placu boju pozostali tylko Rosjanie. Wydaje się, że sprawa wróciła do punktu wyjścia.

- To było do przewidzenia - mówi Jerzy Bernhard, prezes zarządu Stalprofilu SA.- Stracono kilka kolejnych lat i co najgorsze nie widzę konkretnych deklaracji, by inwestycja ta wreszcie ruszyła.

Powrotu TMK do gry nie chcą komentować przedstawiciele koncernu Max Aicher. To, jak podkreśla Krzysztof Bramorski, pełnomocnik grupy i prezes zarządu Max Aicher Polska sp. z o.o pokazuje, jak nieprzewidywalna jest w swoich działaniach Silesia.

W opinii przedstawicieli branży nadal nie ma strategii dla firm z sektora rurowego a pojawiające się co pewnie czas koncepcje zmieniają się jak w kalejdoskopie. Zarówno TFS jak i Alchemia chciały budować na bazie WRJ i Walcowni Rur Andrzej (WRA) koncern rurowy. Z kolei resort skarbu chciałby prywatyzować WRA poprzez giełdę.

Grupa Max Aicher, jako jedyny wspólnik WRA będący inwestorem branżowym, wielokrotnie przedstawiała koncepcję uzdrowienia spółki, m.in. zapewnienia walcowni środków obrotowych, żeby spółka mogła podjąć działalność jako producent a nie dostawca usługi walcowania.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP