Wstrzymane zmiany kadrowe w spółkach KGHM

Wstrzymane zmiany kadrowe w spółkach KGHM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mariusz Bober, szef Ecorenu, spółki córki KGHM, na razie zachował posadę. Zarząd koncernu nie wymienił też kadr w innych firmach zależnych, choć ostatnio wiele wskazywało na to, że we wtorek takie decyzje podejmie.

Jedną z przyczyn odłożenia zmian może być stanowisko Skarbu Państwa. - Zarząd KGHM działa w tymczasowym, okrojonym składzie, więc byłoby dobrze, gdyby wstrzymał się z ruchami kadrowymi w spółkach zależnych do momentu powołania nowych władz - mówi "Rzeczpospolitej" ” Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu nadzorujący KGHM.

Sam Mariusz Bober przyznaje, że byłby zdziwiony, gdyby zarząd KGHM podziękował mu za pracę. - Spółka jest w dobrej kondycji, rozwija się. Nie widzę powodów merytorycznych, które uzasadniałyby moje odwołanie - mówi "Rz” Bober.

Ecoren podpisał w grudniu z firmą Rolls-Royce kontrakt na dostawy nadrenianu amonu, który ma przynieść spółce 100 mln zł w ciągu najbliższych pięciu lat. W tym roku firma miała trafić na giełdę.

Bober stracił niedawno posadę przewodniczącego rady nadzorczej Zagłębia Lubin. Kibice klubu zapowiedzieli już, że w dniu pierwszego posiedzenia nowego zarządu KGHM zorganizują pikietę w obronie dotychczasowego szefa rady oraz prezesa Zagłębia Roberta Pietryszyna (obaj zostali powołani do władz spółki za rządów PiS).

Sytuacja w spółkach zależnych to niejedyny punkt zapalny, jaki się pojawił podczas chwilowego bezkrólewia w KGHM. Przyszły prezes miedziowej firmy będzie musiał jeszcze się zmierzyć z płacowymi żądaniami związków zawodowych. Domagają się one wzrostu podstawowego wskaźnika wynagrodzeń (stanowi ok. 70 proc. pensji) w 2008 r. o ok. 15 proc. Ma to zrekompensować możliwe obniżenie wysokości pozostałych składników pensji - nagród i premii, które są uzależnione od zysku KGHM i od koniunktury. A ta - zdaniem związków - będzie w tym roku gorsza. Władze spółki chcą podnieść wskaźnik o 4,1 proc.

- Obecny zarząd firmy ma się wypowiedzieć w tej sprawie do 6 lutego - mówi "Rz” Ryszard Zbrzyzny, szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. Średnia podstawowa płaca w kombinacie, bez świadczeń dodatkowych, to ok. 6,1 tys. zł brutto.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wstrzymane zmiany kadrowe w spółkach KGHM

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!