PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wzrost efektywności energetycznej w odlewni żeliwa Teksid

Autor: wnp.pl (DC)
16-06-2016 13:42
Wzrost efektywności energetycznej w odlewni żeliwa Teksid
Fot. PTWP (Andrzejw Wawok)

Teksid Iron Poland, jedna z największych odlewni żeliwa w Europie środkowo-wschodniej wchodząca w skład grupy Teksid oraz EDF Fenice, spółka świadcząca usługi energetyczne dla przemysłu, będąca częścią grupy EDF, uruchomiły pierwszy wspólny projekt efektywności energetycznej.

Projekt efektywności energetycznej wdrożony przez EDF Fenice w skoczowskim zakładzie polega na zagospodarowaniu ciepła odpadowego z procesu technologicznego Teksid Iron Poland w celu uzyskania ciepłej wody użytkowej. Na dzień dzisiejszy instalacje odzysku pozwalają na pokrycie ok. 40 proc. kompletnego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Pozostała ilość ciepłej wody produkowana jest nadal w kotłowni gazowej.
W bieżącym roku EDF Fenice planuje drugi etap wdrażania projektów efektywności energetycznej na obszarze Teksid Iron Poland, polegający na zwiększeniu do 60 proc. wykorzystania ciepła odpadowego. Docelowo planowane jest całkowite wyeliminowanie wody ogrzewanej w tradycyjny sposób.

W myśl podpisanych porozumień EDF Fenice przejmuje na siebie pełną odpowiedzialność począwszy od wstępnych koncepcji, poprzez realizację, do finasowania przedsięwzięcia włącznie gwarantując osiąganie rezultatów założonych w projekcie. Tym samym Teksid Iron Poland nie angażując swoich środków finansowych i nie ponosząc ryzyk związanych z realizacją projektu, osiąga zakładane efekty oszczędnościowe.

Ponadto projekt efektywności energetycznej został zgłoszony przez EDF Fenice do przetargu na przyznanie białych certyfikatów, organizowanego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), co zapewne spowoduje, iż przedsięwzięcie będzie jeszcze bardziej efektywne ekonomicznie.

Implementacja projektu jest kolejnym krokiem w modernizacji skoczowskiej odlewni, który pozwoli na poprawę jej produktywności na bardzo konkurencyjnym rynku odlewniczym. Jego realizacja zaowocuje redukcją kosztów dla klienta poprzez zmniejszenie zużycia gazu oraz przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery.

EDF Fenice, to spółka z grupy EDF, w 100 proc. należąca do Edison SpA, zapewniająca swoim klientom dostosowane do ich potrzeb rozwiązania efektywnościowe (projekty efektywności energetycznej) i usługi środowiskowe mające na celu ograniczenie zużycia energii i wpływu na środowisko.

EDF Fenice działa w 80 jednostkach we Włoszech, Polsce, Hiszpanii i Rosji, zatrudniając ponad 2000 osób i generując 387 milionów euro skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży za rok 2015.

Teksid Iron Poland, odlewnia żeliwa mieszcząca się w Skoczowie (ok. 80 km od Krakowa i 10 km od granicy z Republiką Czeską) należy do włoskiej Grupy Teksid, lidera w produkcji żeliwa dla przemysłu motoryzacyjnego. Dziś jest częścią Fiat Chrysler Automobiles, siódmego na świecie pod względem wielkości producenta samochodów. Skoczowski zakład zajmuje powierzchnię ok. 120.000 m2 (61.000 m2 pod dachem). Specjalizuje się w produkcji żeliwa szarego i żeliwa sferoidalnego.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


47 144 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP