Wzrost zużycia stali w Polsce - huty liczą na popyt i wyższe ceny

Wzrost zużycia stali w Polsce - huty liczą na popyt i wyższe ceny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwsze miesiące roku przyniosły niewielki wzrost krajowego zużycia stali, przy spadku rodzimej produkcji o 4 proc. Wytwórcy stali prognozują dalszy wzrost popytu, co powinno przełożyć się zarówno na wyższy poziom produkcji, jak i ceny - wskazuje Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w Katowicach.

- Dane z pierwszych miesięcy roku pozwalają na podtrzymanie naszej prognozy ok. 3-procentowego wzrostu krajowego zużycia stali w 2016 roku, przy wielkości produkcji polskich hut na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, czyli ok. 9 mln ton stali surowej - powiedział PAP prezes Izby Stefan Dzienniak.

W tym roku polska gospodarka zużyje - jak prognozuje Izba - ponad 12,5 mln ton stali. Szacunki oparte są m.in. na ocenie koniunktury w branżach zużywających najwięcej wyrobów hutniczych - przede wszystkim w budownictwie, ale również w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym czy artykułów gospodarstwa domowego.

- O ile wyniki pierwszego kwartału nie pokazują jeszcze tendencji wzrostowych w zakresie produkcji, o tyle kwiecień przyniósł wyraźne ożywienie, zarówno jeżeli chodzi o poziom popytu, jak i ceny, które wyraźnie drgnęły. Największy wzrost dotyczy wykorzystywanych w budownictwie prętów zbrojeniowych, gdzie cena wzrosła o około 30 proc. - wskazał prezes.

W pierwszym kwartale tego roku polskie huty wytworzyły ponad 2,3 mln ton stali surowej (spadek o 4 proc. w odniesieniu do tego samego okresu przed rokiem); w produkcji nieco więcej było wyrobów walcowanych na gorąco oraz blach i taśm walcowanych na zimno (przede wszystkim ocynkowanych); mniej wyprodukowano rur i kształtowników giętych na zimno.

Krajowe zużycie stali w pierwszym kwartale Izba szacuje na ok. 3 mln ton - pełne dane za ten okres znane będą w drugiej połowie czerwca. W dwóch pierwszych miesiącach roku zużycie sięgnęło 2 mln ton, co oznacza wzrost o 1 proc. wobec popytu sprzed roku. Polski eksport wzrósł o 1 proc., a import o 3 proc. Prawie dwie trzecie wykorzystywanej w Polsce stali pochodzi z importu.

Spadek produkcji stali w pierwszym kwartale dotyczy nie tylko Polski. Światowa produkcja była mniejsza o 3,6 proc., w Unii Europejskiej wytworzono o 7 proc. mniej stali, a w Chinach 3,2 proc. mniej. Sytuacja w Chinach, które - jak się szacuje - wykorzystują obecnie swoje zdolności produkcyjne zaledwie w 60 proc., determinuje sytuację na globalnym rynku stali.

Swoje nadwyżki Chiny lokują w różnych częściach świata - w ciągu ostatnich siedmiu lat czterokrotnie zwiększyły swój eksport stali ogółem, a wzrost eksportu do krajów UE był sześciokrotny. W pierwszym kwartale tego roku chiński eksport stali wzrósł o kolejne 8 proc.

Przedstawiciele Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej wskazują, że polskie hutnictwo działa obecnie na w pełni konkurencyjnym rynku, stąd kluczowe dla branży jest zapewnienie takich samych warunków działania, jakie mają huty w innych krajach UE. Jednym z kluczowych parametrów są ceny energii, w Polsce blisko dwukrotnie wyższe niż w Niemczech, mimo wprowadzenia w ubiegłym roku rozwiązań wspierających przemysł energochłonny.

Sektor stalowy postuluje też wzmocnienie mechanizmów ochrony unijnego rynku przed nieuczciwym importem stali z Białorusi i Chin - wszczęte niedawno, na wniosek Polski, unijne postępowanie dotyczące wyrobów z Białorusi HIPH postrzega jako krok w dobrym kierunku, jednak jego efekty mogą być widoczne dopiero za jakiś czas.

- Polskie huty, dzięki inwestycjom ostatnich lat, korzystają dziś z najlepszych dostępnych technologii i nadal się modernizują, dostosowując np. do dyrektyw ekologicznych. Obecnie bodaj największy wpływ na kondycję sektora mają czynniki zewnętrzne, głównie otoczenie regulacyjne - ocenił Dzienniak.

Za korzystną dla branży hutnicy uważają np. będącą w trakcie nowelizacji ustawę o efektywności energetycznej, która m.in. zmniejszy obciążenia związane z audytami energetycznymi oraz obniży koszty tzw. białych certyfikatów. Krytykują natomiast wstępny projekt nowelizacji prawa wodnego, którego przyjęcie oznaczałoby dla przemysłu znaczący wzrost kosztów za korzystanie z wody.

Środowisko hutnicze z uznaniem patrzy na rządowe plany konsolidacji wybranych aktywów hutniczych w holdingu Śląskie Huty Stali. - Realizacja tego projektu może dać szansę na odzyskanie części rynku zdominowanego obecnie przez import w segmencie, w którym te podmioty działają - uważa prezes Dzienniak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrost zużycia stali w Polsce - huty liczą na popyt i wyższe ceny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!