Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wzrost zużycia stali w Polsce konsumują producenci zza granicy

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
29-08-2014 06:41
Wzrost zużycia stali w Polsce konsumują producenci zza granicy
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Wzrost zużycia stali w Polsce jest znacznie większy niż się spodziewaliśmy, ale konsumują go głównie producenci zagraniczni. Tracimy rynek nawet w tych asortymentach, które od lat były naszą specjalnością, co wskazuje na spadek konkurencyjności naszych hut - uważa Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Według danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej zużycie stali w Polsce w pierwszym półroczu 2014 roku sięgnęło 6,29 mln ton stali, co w zestawieniu z tym samym okresem ubiegłego roku oznacza wzrost o 30 proc.
- Tak lawinowy wzrost nie ma miejsca na rynku. To skok w statystykach, po raz kolejny dowodzący słuszności naszych ocen co do rozmiarów szarej strefy w handlu stalą i konieczności odwrócenia VAT. Całoroczne zużycie na poziomie 10,3 mln ton stali w ubiegłym rokiem było wielkością zaniżoną przez strumień stali płynący poza oficjalnym obiegiem - mówi Stefan Dzienniak i dodaje, że o skali wzrostu zużycia może lepiej mówić wzrost produkcji polskiego hutnictwa, który wyniósł 6 proc. Ta poprawa sytuacji na rynku cieszy tym bardziej, że nie wydano jeszcze nawet jednego euro z nowej perspektywy środków unijnych, która jest uważana za największy motor polskich inwestycji.

W pierwszym półroczu saldo wymiany z zagranicą było ujemne. Eksport z Polski spadł o 5 proc. w stosunku rok do roku, sięgając 2,483 mln ton, natomiast import wzrósł o 23 proc., dochodząc do 4,793 mln ton. Różnica to 2,309 mln ton na korzyść importu. Wymiana handlowa nie jest niczym dziwnym. - Żaden kraj nie produkuje całego asortymentu, jaki jest mu potrzebny. Ze spadkiem eksportu można się pogodzić, biorąc pod uwagę perspektywy rozwoju rynku w Polsce. Dziwi jednak utrata rynku na rzecz producentów z innych krajów Unii Europejskiej, którzy powinni mieć podobne warunki prowadzenia działalności, jak polskie huty. Nasi producenci stale tracą jednak udział w polskim rynku. Obecnie wynosi on 33 proc. - mówi Stefan Dzienniak. Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych hutnictwa w Polsce wciąż jest niższy od światowej, a nawet unijnej średniej.

Wyroby płaskie wprowadzają na nasz rynek w większości firmy z 16 państw, w tym 3 spoza UE. Wszystkie one zwiększyły dostawy do Polski. Pod względem dynamiki największy wzrost notujemy w imporcie z Rumunii – 115 proc. , dalej są Węgry (70 proc.), Rosja (62 proc.), Ukraina (56 proc.) i Francja (49 proc.). Najłatwiej jest uzyskiwać sporą dynamikę wzrostu w przypadku niewielkich wolumenów sprzedaży. Największym dostawcą są Niemcy, ale tu dynamika jest niewielka, wynosi 3,5 proc. – W przypadku Ukrainy i Rosji także mówimy o dużych wolumenach. Wzrost importu wyrobów płaskich z tych krajów liczony w tonach to po 100 tys. dla każdego z nich – mówi Stefan Dzienniak.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP