Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

WZZ Sierpień 80 przy Hucie Batory: będziemy walczyć o prawa pracowników

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
14-06-2010 11:07
WZZ Sierpień 80 przy Hucie Batory: będziemy walczyć o prawa pracowników

- W ubiegłym roku było znacznie gorzej i nie było zwolnień - mówi dla portalu wnp. pl Krzysztof Lurka, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" przy Hucie Batory. - Teraz jest lepiej, ruszyła produkcja i są zamówienia. Więc dlaczego zwalnia się ludzi?

Jak zakończyła się pikieta przeprowadzona przed budynkiem dyrekcji Kuźni Batory?
- W pikiecie uczestniczyło około 100 osób. Omówiliśmy kwestie dotyczące zwolnień pracowników i przekazaliśmy petycję zarządowi. Zapowiedzieliśmy, że jeśli nie będzie rozmów w tej sprawie to 30 czerwca wraz z rodzinami pojedziemy do Alchemii. W tym dniu odbędzie się walne zgromadzenie Alchemii. A zatem jest szansa, że uda się porozmawiać z Romanem Karkosikiem, największym udziałowcem spółki na temat naszej sytuacji. Jeśli termin walnego zgromadzenia zostałby przełożony, to zorganizujemy pikietę przed Giełdą Papierów Wartościowych.

Cały czas podkreślamy, że stosowane przez pracodawcę zwolnienia grupowe są nieuzasadnione. Zarząd odmawia też rozmów w sprawie wypłacenia podwójnych odpraw dla zwalnianych pracowników. Uważamy, że to polityka konfrontacji, a nie współpracy. Nie ma żadnego dialogu społecznego. Wprawdzie zarząd zapowiedział spotkanie ze wszystkimi związkami zawodowymi, ale moim zdaniem nic z tego nie będzie. Zarząd będzie nas jedynie straszył zwolnieniami.

Czy pozostałe organizacje związkowe akcaptują politykę zatrudnieniową w zakładzie?

- Nie chcę wypowiadać się w imieniu innych związków. Powiem tylko, że na 26 osób zwolnionych z zakładu, 15 należy do WZZ Sierpień 80. Zwolnienia członków innych związków mają jednostkowy charakter. Być może dlatego nikt ze strony pozostałych związków działających w zakładzie nie zabiera głosu w kwestii zwolnień.

Jak przedstawia się sytuacja w zakładzie?

- W ubiegłym roku było znacznie gorzej i nie było zwolnień. Teraz jest lepiej, ruszyła produkcja i są zamówienia. Przyjmowani są nowi pracownicy na umowy-zlecenia. Więc dlaczego zwalnia się ludzi? Takiej polityki zarządu nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Chyba, że jest to pokazanie, kto tu rządzi. My jednak będziemy walczyć o prawa pracowników, bez względu na to czy należą do związku zawodowego, czy też nie.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP