XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Z. Gawlik, MSP: konsolidacja zbrojeniówki dokonana

Z. Gawlik, MSP: konsolidacja zbrojeniówki dokonana
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Konsolidacja państwowych spółek w Polskiej Grupie Zbrojeniowej faktycznie się zakończyła; do końca roku zostaną wykonane wszystkie konieczne jeszcze czynności - poinformował w środę wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

"Jeżeli chodzi o konsolidację spółek polskiego przemysłu obronnego, proces mamy zasadniczo zakończony. Jestem przekonany, że wszystkie niezbędne czynności materialno-techniczne zakończą się do końca roku" - zapewnił Gawlik, który przedstawiał sejmowej komisji skarbu państwa informację o konsolidacji tej branży.

Jak wyjaśnił Gawlik, zakończenie zaplanowanego do końca br. drugiego etapu konsolidacji "należy rozumieć tak, że cała zbrojeniówka będzie włączona do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

"Dla mnie ten drugi etap formalnie zakończył się 2 października, już żadna ze spółek, które dotąd pracowały w Polskim Holdingu Obronnym, nie ma wątpliwości, że holderem jest PGZ" - powiedział Gawlik.

2 października PHO (dawna Grupa Bumar) przekazał PGZ osiem swych spółek, w zamian Holding ma objąć akcje w podwyższonym kapitale Grupy. Gawlik dodał, że potrzebne jest jeszcze walne zgromadzenie, żeby dokumenty złożyć do sądu rejestrowego, sąd będzie też musiał wycenić aport, który został wniesiony przez Polski Holding Obronny do PGZ.

Wiceminister podkreślił, że PGZ "jest przede wszystkim usługodawcą wobec sił zbrojnych", ale musi postawić również na eksport, także z wyrobami dla rynku cywilnego.

Pytany o przyszłość PHO Gawlik wyraził przekonanie, że zobowiązania które obciążają PHO, nie stwarzają ryzyka postawienia spółki w stan upadłości.

Również prezes PHO Marcin Idzik zapewnił, że "nie zachodzą żadne przesłanki ku upadłości Polskiego Holdingu Obronnego". "Majątek spółki jest na tyle duży, że pozwala na realizację zadań" - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że zarówno PHO, PGZ, jak i Agencja Rozwoju Przemysłu, której podlegały niektóre przekazane do PGZ spółki, są kontrolowane przez skarb państwa.

Jak powiedział Idzik, do PGZ przechodzą wszystkie spółki, natomiast Polski Holding Obronny "który zostaje sam i ma się zająć nową działalnością" - w tym spłatą zobowiązań wobec banków i zbywaniem nieruchomości.

"Spółka musi dokończyć kontrakty, wywiązać się z międzynarodowych zobowiązań wynikających z zawartych kontraktów, ściągnąć wierzytelności i spłacić zobowiązania. Przedstawiliśmy warunkowe scenariusze, jakie będziemy realizowali po przekazaniu spółek" - dodał prezes. Dodał, że PHO "będzie stanowić istotne ogniwo, które będzie wspierało PGZ w realizacji podstawowych zadań".

Przed tygodniem PGZ i PHO w obecności ministra skarbu podpisały porozumienie, zgodnie z którym Polska Grupa Zbrojeniowa przejmie akcje i udziały ośmiu spółek należących do Polskiego Holdingu Obronnego: Mesko, PCO, PIT-Radwar, Zakładów Mechanicznych Bumar - Łabędy i Stomilu Poznań oraz udziały spółek Cenzin, Cenrex i OBRUM. W zamian PHO dostanie nowe akcje PGZ. Pozytywną decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego PGZ sąd wydał we wrześniu.

Pod koniec maja PGZ przejęła od skarbu państwa i Agencji Rozwoju Przemysłu 17 podmiotów nadzorowanych dotąd przez MSP, MON i ARP, tym Hutę Stalowa Wola i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz 11 podległych MON wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych.

Konsolidację państwowych zakładów zbrojeniowych rozpoczęto w 2002 r. Przyjęty w 2007 r. program zakładał skupienie wszystkich państwowych zakładów zbrojeniowych w Grupie Bumar. Koncepcja natrafiła na opór zakładów podległych MON i Huty Stalowa Wola.

We wrześniu ub.r. ogłoszono nową koncepcję: konsolidację w PGZ wszystkich państwowych zakładów zbrojeniowych - ponad 30 spółek z rocznymi obrotami rzędu 4,5 mld zł oraz przeszło 16 tysiącami pracowników.

Dzięki temu ma powstać jeden z największych koncernów zbrojeniowych w tej części Europy. Cele konsolidacji to lepsze wykorzystanie potencjału zakładów, uniknięcie konkurencji między państwowymi firmami tej samej branży, racjonalniejsze wykorzystanie funduszy na badania i rozwój, a także zwiększenie szans na zdominowanym przez wielkie koncerny rynku zagranicznym.

PGZ, z siedzibą w Radomiu, została zarejestrowana w KRS w grudniu ub. r.; oficjalnie zainaugurowała działalność na początku września br.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Z. Gawlik, MSP: konsolidacja zbrojeniówki dokonana

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!