Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Z. Górniak, Huta Łabędy: Za dwa lata rozpoczniemy produkcję rur

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
05-05-2014 08:17
Z. Górniak, Huta Łabędy: Za dwa lata rozpoczniemy produkcję rur
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Obecnie produkcja huty jest w większości skierowana do górnictwa. Przeprowadzone ostatnio i planowane inwestycje mają pozwolić na osiągnięcie połowy sprzedaży w innych segmentach w ciągu kilku lat – mówi Zenon Górniak, prezes Huty Łabędy SA.

Ostatnie lata na rynku stali były ciężkie. Czy dla was także?
- Huta Łabędy jest specyficznym zakładem hutniczym. W swojej przeszłości huta posiadała stalownię i dwie walcownie gorące. Wówczas podlegaliśmy regułom rynku produktów stalowych. Od czasu, gdy 90 proc wyrobów sprzedajemy do przemysłu wydobywczego, koniunktura na nie jest uzależniona od tego co się dzieje w górnictwie. Ostatnie dwa lata były dla nas dobre, biliśmy rekordy wielkości i wartości sprzedaży. Ostatnio sytuacja branży węglowej jest dość skomplikowana i niepewna, dlatego skupiliśmy się na dywersyfikacji produkcji i skierowaniu naszej oferty również do innych branż.

Jak doszło do takiego ukierunkowania waszej produkcji?

- Ten proces rozpoczęliśmy już w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku. Dzięki temu, w okresie transformacji i przekształceń z gospodarki planowej do rynkowej nie straciliśmy rynku z dnia na dzień. Mieliśmy czas na ewolucyjną zmianę, ze stopniowym doskonaleniem produktów. W latach 2002 – 2006 weszliśmy w program restrukturyzacji hutnictwa, prowadzony przez Ministerstwo Gospodarki. Wypełniliśmy wówczas niemal wszystkie wymagane punkty, z wyjątkiem dywersyfikacji produkcji i prywatyzacji, ponieważ byliśmy spółką skarbu państwa. Obecnie jesteśmy spółką prywatną (w rozumieniu prawa handlowego) w grupie kapitałowej Węglokoks. Dywersyfikację produktów już stopniowo prowadzimy, a za niespełna dwa lata chcemy wystartować z nowym produktem. W tym czasie będziemy budowali linię produkcji rur o zdolności 100 tys. na rok. Po wprowadzeniu rur na rynek chcemy osiągnąć podział struktury sprzedaży - 50 proc. na górnictwo i 50 proc. na pozostałe segmenty.

Obecny właściciel stwarza możliwości, dynamicznego rozwoju spółki przeznaczając na ten cel zyski, które mógłby odbierać jako dywidendę. Przy innej polityce finansowej grupy kapitałowej Węglokoks byłoby trudniej myśleć o tak dynamicznym inwestowaniu.

Wspomniał Pan o dwuletnim okresie dobrej koniunktury. Jakie były wówczas wyniki spółki?

- W roku 2012 przekroczyliśmy barierę 500 mln PLN wartości sprzedaży, osiągając 670 mln PLN. W ubiegłym roku udało nam się ten wynik niemal utrzymać, choć rok był gorszy pod względem wartości sprzedaży. Nie było to jednak wynikiem zmniejszenia wielkości sprzedaży, ale spadku cen, co spowodowało zmniejszenie wartości sprzedaży, mimo utrzymania wolumenu na podobnym do wcześniejszego poziomie.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP