PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zamet Industry: 13,9 mln zysku grupy

Autor: wnp.pl (PIM)
04-05-2016 06:35
Zamet Industry: 13,9 mln zysku grupy
Fot. mat. pras. Zamet Industry

W roku obrotowym 2015 spółki grupy Zamet Industry wypracowały 13,9 mln zł zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 205,9 mln zł. Wynik operacyjny grupy wyniósł 16,3 mln zł. W tym samym okresie, spółka Zamet Industry osiągnęła 156,3 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 15,8 mln zł zysku netto, a jej wynik na działalności operacyjnej wyniósł 12,5 mln zł.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży za 2015 r. wyniosły 205,9 mln zł i były o 5,2 proc. niższe w stosunku do osiągniętych w analogicznym okresie ubiegłego roku. Kluczowym źródłem przychodów, zarówno na poziomie jednostkowym jak i skonsolidowanym, pozostał segment związany z wytwarzaniem konstrukcji na potrzeby sektora offshore - związanego z podwodnym wydobyciem ropy i gazu, który wygenerował skonsolidowane przychody w wysokości 101,3 mln zł, stanowiące 49,2  proc. ogółu przychodów grupy kapitałowej. W segmencie maszyn i urządzeń dla pozostałych przemysłów  przychody wyniosły 42,4 mln zł. Spółka informuje, że poziom skonsolidowanych kosztów ogólnego zarządu zmniejszono o 1,7 mln zł.
Według Tomasza Jakubowskiego, prezesa Zamet Industry ubiegły rok nie odwrócił zapoczątkowanej w drugiej połowie 2014 roku, spadkowej tendencji na światowych rynkach cen surowców energetycznych, w tym ropy naftowej. Na przełomie czwartego kwartału 2015 i pierwszego kwartału 2016 roku, średnia cena ropy osiągnęła poziomy 30 dolarów za baryłkę i niższe, sięgając minimalnych wartości cen tego surowca w skali ostatniej dekady. Przekłada się to niekorzystnie na ilość i skalę realizowanych na świecie projektów wydobywczych w sektorze związanym z podwodną eksploatacją ropy naftowej i gazu ziemnego, a to wpływa niekorzystnie oddziałuje na wyniki Zamet Industry w kluczowym segmencie działalności offshore.

Zamet starał się więc o zdywersyfikowanie źródeł przychodów grupy kapitałowej w ten sposób, aby wypełnić portfel zamówień zleceniami o możliwie jak najwyższej rentowności - pochodzącymi z innych niż offshore sektorów, jednocześnie zachowując przy tym intencje rozszerzenia kompetencji i zwiększenia możliwości grupy. „Dzięki temu możemy sądzić, że okres dekoniunktury na rynku offshore, zostanie efektywnie wykorzystany, a rezultat tych działań będzie uwydatniony w przyszłości. W efekcie powyższych działań, zakontraktowaliśmy w 2015 roku istotne projekty w branży infrastrukturalnej, mostowej oraz w branży energetycznej, w tym kontrakt o wartości 49,8 mln zł netto, dotyczący wykonania, dostarczenia i montażu konstrukcji nośnej kotła, rusztu nośnego oraz kanałów spalin, na potrzeby inwestycji Budowy Bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Pozytywna realizacja wyżej wymienionych projektów umożliwi rozszerzenie dotychczasowej oferty o charakterze produkcyjnym, o działalność kompleksową - obejmującą także montaż wytwarzanych konstrukcji w miejscu przeznaczenia” - napisał Tomasz Jakubowski w liście do akcjonariuszy.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Zamet industry SA [ZMT]

kurs:

1.65 PLN -0.02 (-1.20%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 359 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP