PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zamet Industry - zastój w przemysłach wydobywczych obniża wyniki grupy

Autor: wnp.pl (PIM)
18-11-2015 06:36
Zamet Industry - zastój w przemysłach wydobywczych obniża wyniki grupy
Fot. (mat. pras. Zamet Industry)

W trzech kwartałach tego mroku zmniejszyły się przychody grupy Zamet Industry z segmentów maszyn dla rynku ropy i gazu oraz dla górnictwa i hutnictwa. Tylko w części udało się te ubytki pokryć zwiększeniem sprzedaży w segmencie maszyn i urządzeń dla pozostałych przemysłów.

Zamet Industry w trzecim kwartale 2015 roku osiągnął skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 47,6 mln zł i były niższe od uzyskanych w tym samym okresie ubiegłego roku o 17.6 proc. W okresie dziewięciu miesięcy bieżącego roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 154,2 mln zł, co oznacza spadek o 3,2 proc. rok do roku. W trzecim kwartale 2015 roku Zamet zanotował zysk netto na poziomie 3,6 mln zł, który oznacza wypracowanie rentowności netto na poziomie 7,5 proc. W ujęciu narastającym, po trzech kwartałach 2015 roku, skonsolidowany zysk netto wyniósł 15,1 mln zł, co oznacza wypracowanie rentowności netto w wysokości 9,8 proc. W obu przypadkach zyski są jednak niższe od uzyskanych w ubiegłym roku. Wynik EBITDA grupy Zamet po trzech kwartałach bieżącego roku wynosi 25,1 mln zł.
Wpływ na wyniki grupy ma globalna sytuacja makroekonomiczna, w tym poziom cen ropy i gazu na rynkach światowych, koniunktura w sektorze wydobycia ropy i gazu z dna morskiego, jak i w pozostałych sektorach działalności grupy, a także ceny surowców niezbędnych do produkcji konstrukcji, urządzeń i maszyn wytwarzanych przez spółkę, w szczególności ceny stali.

Taka sytuacja rynkowa spowodowała obniżenie przychodów w segmencie maszyn dla rynku ropy i gazu. Przychody z tego segmentu, wynoszące 79,1 mln zł, stanowiły 51,3 proc. sumy przychodów grupy. W związku ze zmniejszeniem portfeli inwestycyjnych najważniejszych odbiorców w tym segmencie były one jednak nieco niższe od ubiegłorocznych. Istotny wpływ na osiągane wyniki miał również wzrost przychodów ze sprzedaży w segmencie maszyn i urządzeń dla pozostałych przemysłów, które osiągnęły wartość 36,8 mln zł i były wyższe o 54,8 proc. od osiągniętych w analogicznym okresie minionego roku. Segment usług odnotował wzrost przychodów o 2,1 mln zł, tj. o 21,9 proc.

W opublikowanym sprawozdaniu zarząd spółki Zamet Industry poinformował, że w związku z sytuacją makroekonomiczną, która nie sprzyja nowym inwestycjom w sektorze wydobywczym ropy i gazu, w trzecim kwartale zintensyfikowała ona działania w kierunku dywersyfikacji źródeł przychodów grupy i mocniejszego zaznaczenia obecności grupy Zamet Industry na rynku infrastrukturalnym, energetycznym oraz przemysłowym. Jednym z istotnych kroków było podpisanie kontraktu z E003B7, spółką zależną Rafako, na wykonanie konstrukcji stalowej bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Zgodnie z umową opiewającą na kwotę 35,9 mln zł netto Zamet Industry S.A. będzie dostarczał wykonaną konstrukcje sukcesywnie do 22 czerwca 2016 roku.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP