Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zaostrza się konflikt wokół Stoczni Gdańskiej

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
09-07-2013 17:41 |  aktualizacja: 09-07-2013 19:41
Zaostrza się konflikt wokół Stoczni Gdańskiej
Fot. Fotolia

Konflikt między Agencją Rozwoju Przemysłu a Gdańsk Shipyard Group, czyli mniejszościowym i większościowym udziałowcem w Stoczni Gdańskiej, zaognia się coraz bardziej. Tym razem agencja zarzuciła spółce brak przejrzystych informacji finansowych. Gdańsk Shipyard Group odpowiada, że agencja ma dokładny wgląd we wszystkie operacje finansowe stoczni.

Po dzisiejszym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy ARP wydała oświadczenie, w którym zarzuca zarządowi Stoczni Gdańsk zwłokę w przygotowaniu i dostarczeniu dokumentów dotyczących sytuacji finansowej spółki.
- Brak sprawozdania finansowego, brak biznesplanu, brak rozliczenia wcześniej otrzymanej pomocy publicznej, brak informacji na temat realizacji planu restrukturyzacji powodują, że większościowy udziałowiec skutecznie uniemożliwia podjęcie w tej chwili decyzji o dokapitalizowaniu stoczni - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes ARP.

Zarzut dziwi Jacka Łęskiego, rzecznika Gdańsk Shipyard Group, który twierdzi, że agencja na bieżąco otrzymuje szczegółowe dokumenty dotyczące finansów stoczni.

- Brakuje audytowanego bilansu, a to dlatego, że audyt się jeszcze nie skończył, bo zabrakło pieniędzy na opłacenie firmy, która go robi - mówi Jacek Łęski, dodając, że wynika to z wycofania się ARP z uzgodnionego wcześniej planu finansowania stoczni.

Komunikat wydany przez rzecznika GSG sugeruje, że Agencja Rozwoju Przemysłu nie powinna narzekać na problemy z dostępem do dokumentów finansowych stoczni także dlatego, że niejako sama z takiego dostępu zrezygnowała. Większościowi udziałowcy zaproponowali jej zwiększenie udziału we władzach stoczni, tak aby jeden z członków zarządu i dwóch członków rady nadzorczej pochodziło z nadania ARP. Propozycja dotąd nie została wykorzystana, bo ARP zablokowała realizację porozumienia intencyjnego, w którym była ona zawarta. Pozostaje jednak nadal aktualna.

- Proponowaliśmy, aby ARP wyznaczała członka zarządu odpowiedzialnego właśnie za finanse. Agencja wykorzystała później takie rozwiązanie, umieszczając swojego człowieka w zarządzie... Stoczni Crist - mówi Jacek Łęski.

"Agencja wyraża zaniepokojenie próbą wywarcia przez większościowego udziałowca nacisków na podjęcie przez ARP decyzji o zaangażowaniu kolejnych środków w dokapitalizowanie spółki bez możliwości dokonania przez agencję oceny sytuacji
finansowej stoczni" - czytamy w komunikacje Agencji Rozwoju Przemysłu.

Jacek Łęski przyznaje, że stoczni bardzo są potrzebne pieniądze, bo na spłatę starych zobowiązań i podniesienie kapitału obrotowego Stocznia Gdańska potrzebuje obecnie 180 mln zł, ale nie występowała o dokapitalizowanie z budżetu ARP.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP