Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zapowiada się dobry rok dla firm złomowych

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
27-02-2008 12:29
Zapowiada się dobry rok dla firm złomowych

W styczniu mieliśmy bardzo dużą korektę cen złomu, na poziomie 100-110 złotych w górę - mówi dla portalu wnp.pl Andrzej Duda, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem i zarządu CMC Centrozłom. - Było to związane ze znaczącą podwyżką cen złomu na rynkach europejskich. Obecnie sytuacja wraca do normy.

Jakich zmian należy oczekiwać w najbliższym czasie na rynku złomu?
- W styczniu mieliśmy bardzo dużą korektę cen złomu, na poziomie 100-110 złotych w górę. Było to związane ze znaczącą podwyżką cen złomu na rynkach europejskich. Obecnie sytuacja wraca do normy. Nie będzie takiego wzrostu cen, można się raczej spodziewać ich niewielkiego spadku.

Początek tego roku okazał się korzystny dla firm złomowych. Na podwyżkach zarobiły firmy, które kupiły złom w grudniu ubiegłego roku, po czym sprzedały go w styczniu po wyższych cenach. Wszystko wskazuje na to, że luty też będzie korzystny pod względem sprzedaży.

Zapowiada się kolejny, dobry rok dla firm złomowych. Generalnie nie dostrzegam większych problemów w sektorze, chociaż na przykład istotną barierą dla firm złomowych jest ograniczenie dostaw złomu z Polski przez czeskie koleje. Ta sytuacja jest między innymi spowodowana tym, że firmy złomowe chcą sprzedawać za granicą swoje zapasy.

Co sądzi Pan o konsolidacji rynku złomu?

- Cały czas podejmowane są działania w tym kierunku, ale nie liczyłbym na jakieś spektakularne wydarzenia. Firmy łączą siły, by zwiększyć konkurencyjność na rynku. Ekspansja hut spowoduje, że firmy złomowe przyspieszą konsolidację i obecna, rozdrobniona struktura zacznie zanikać.

Z kolei huty są zainteresowane budowaniem własnego zaplecza surowcowego. Jeśli zwiększą produkcję i zainwestują w nowoczesne stalownie, może się okazać, że złomu zabraknie. I dlatego już teraz budują własne sieci pozyskiwania złomu, chcąc zagwarantować sobie stałe dostawy surowca.

Konsolidacji na rynku złomu towarzyszą działania w kierunku prywatyzacji. Zastanawiające jest na przykład to, co się stanie z wrocławskim Centrozłomem - jedyną państwową firmą w branży. To duży niezależny gracz na rynku i co istotne nie ukierunkowany na jednego dostawcę. Centrozłom jest przygotowany do prywatyzacji, być może zostanie wystawiony do sprzedaży.

Czy Pana zdaniem plany Złomreksu dotyczące budowy nowej huty są uzasadnione?

- Dzięki dokonanym wcześniej akwizycjom Złomrex posiada dwie stalownie. To jednak nie wystarcza, by sprzedawać wyroby wysoko przetworzone. By zastąpić kęsy, czyli wyrób nisko przetworzony produktem wysoko przetworzonym potrzebna jest nie tylko stalownia ale przede wszystkim nowoczesna walcownia. I być może to jest powodem, dla którego Złomrex decyduje się na budowę nowej huty.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP