Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zarmen stawia na koksownictwo

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
13-11-2009 13:58
Zarmen stawia na koksownictwo

Siedziba Zarmenu w Chorzowie

Firma Zarmen, zajmująca się głównie utrzymaniem ruchu zakładów przemysłowych oraz kompleksową realizacją inwestycji na terenie całego kraju, mocno stawia na koksownictwo - dowiedział się portal wnp.pl.

W maju 2009 roku Zarmen nabył od Związku Przemysłowego Donbasu sto procent udziałów koksowni w Częstochowie.
Należące do ISD Polska spółki: ISD Huta Częstochowa oraz Koksownia Częstochowa Nowa (KCN) odczuły zapaść na rynku stalowym. Koksownię przejął ostatecznie Zarmen, który wcześniej wygrał przetarg i rozpoczął realizację budowy w niej nowej baterii.

ISD wskutek kryzysu wstrzymał realizację inwestycji w Koksowni, chroniąc w ten sposób swój podstawowy biznes - produkcję blach, a następnie sprzedał KCN jako alternatywę zamknięcia spółki.

Właścicielem stu proc. udziałów Koksowni Częstochowa Nowa została Spółka Zarmen.

- Sądzę, że gdyby nie to przejęcie udziałów, to Koksownia przestałaby istnieć - ocenia Tadeusz Wenecki, prezes zarządu Koksowni Częstochowa Nowa. - Koksownia wychodzi na prostą, reguluje swe zobowiązania i nie ma problemu z płynnością. Strategia rozwoju koksowni zakłada budowę dwóch nowych baterii. Obecnie budowana jest bateria o rocznej wydajności 350 tys. ton koksu. W następnej kolejności zostanie wybudowana druga bateria.

KCN chce zainwestować w koksownię kilkaset milionów złotych w ciągu najbliższych pięciu lat. Środki mają pochodzić głównie z kredytów inwestycyjnych i środków własnych.

Obecnie w częstochowskiej koksowni wytwarza się niewiele, bo 300 tysięcy ton koksu na rok. W 2015 roku ma ona produkować w systemie ubijanym ok. 1 mln 300 tys. ton koksu.

- Mamy do 2017 roku podpisany kontrakt z Jastrzębską Spółką Węglową na dostawę węgla koksowego - mówi Tadeusz Wenecki. - Podpisaliśmy także długoterminowe umowy na sprzedaż wyprodukowanego przez nas koksu. Na rynku jest miejsce na koks o ustabilizowanej i dobrej jakości i my zamierzamy go dostarczać. Niejako przy okazji chcemy zburzyć panujący w opinii publicznej stereotyp koksownictwa jako branży brudnej i przestarzałej. Koksownictwo to bowiem dziedzina przyszłościowa, w której jest miejsce na wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań.

Celem należącej do Zarmenu Koksowni Częstochowa Nowa jest uzyskanie stabilnej pozycji na rynku producentów koksu.

Zamierza ona rocznie produkować ok. 1 mln ton koksu wielkopiecowego oraz ok. 300 tysięcy ton koksu odlewniczego. Produkcja ma być konkurencyjna, a przy tym jak najmniej uciążliwa dla środowiska.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP