Zarząd KGHM: frekwencja w referendum zbyt niska

Zarząd KGHM: frekwencja w referendum zbyt niska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zarząd KGHM uważa, że przeprowadzone przez związki zawodowe Polskiej Miedzi referendum nie jest ważne, gdyż frekwencja była zbyt niska. Załoga spółki prowadzi spór zbiorowy, domagając się podwyżek płac; grozi podjęciem akcji strajkowej.

Referendum odbyło się w dniach 26-28 czerwca. Przeprowadził je Związek Zawodowy Pracowników Polskiej Miedzi (ZZPPM). Chodziło głównie o uzyskanie opinii załogi w sprawie postulatów płacowych, a także ewentualnego poparcia akcji strajkowej. Według danych ZZPPM, w referendum wzięło udział ponad 9 tys. osób, tj. 50,48 proc. uprawnionych do głosowania. Z tego ponad 96 proc. zagłosowało na "tak". Jednak - zdaniem zarządu spółki - frekwencja była niższa.

Pracownicy Polskiej Miedzi domagają się podniesienia zarobków, poprawienia bezpieczeństwa pracy w hutach i w kopalniach. Załoga domaga się ponadto ochrony miejsc pracy - jak napisali w przesłanym do PAP w piątek oświadczeniu - przed "niszczycielską polityką" realizowaną przez rządzących.

Jak poinformował w piątek PAP Zarząd KGHM, po to, by referendum było ważne, frekwencja musi wynosić co najmniej 50 proc., przy czym próg ten liczy się w skali całej spółki. Według kierownictwa Polskiej Miedzi, frekwencja była niższa i wyniosła 42 proc.

"Wyniki referendum nie mogą stanowić podstawy do ewentualnego podejmowanie legalnych akcji protestacyjnych" -uważa zarząd.

W oświadczeniu ZZPPM napisał, że "wysoka frekwencja w referendum daje mandat do dalszej walki. Jest to tym bardziej potrzebne, że obecne kierownictwo firmy codziennie udowadnia, iż traktuje Polską Miedź jak prywatny folwark".

"Jeżeli zarząd dalej nie będzie chciał z nami negocjować, będziemy musieli rozpocząć strajk. Ale decyzja o tym jeszcze nie zapadła; nie rozważaliśmy też ostatecznie ewentualnych form strajku, bo mamy nadzieję, że nie będzie potrzebny" - powiedział w piątek PAP Paweł Zwoliński z ZZPPM.

Zarząd KGHM uważa, że referendum, które dotyczyło sporu zbiorowego, powinno ograniczyć się tylko do tej kwestii. Zadanie zaś dodatkowego pytania dotyczącego podziału zysku wykracza poza roszczenia płacowe objęte sporem zbiorowym.

ZZPPM jest natomiast zdania, że było to wyłącznie pytanie o ocenę sytuacji, gdyż w referendum wzięli udział akcjonariusze spółki - właściciele pakietu akcji pracowniczych. Załoga nie zgadza się, by kierownictwo firmy przeznaczało 100 proc. zysku na dywidendę, gdyż naraża to spółkę na bankructwo, a pracowników - na obniżkę dochodów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarząd KGHM: frekwencja w referendum zbyt niska

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!