Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zbrojeniówka powalczy z konkurencją po nowemu

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
20-02-2013 13:05
Zbrojeniówka powalczy z konkurencją po nowemu
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Nowe przepisy dotyczące zamówień publicznych mają zapewnić konkurencję na rynku zbrojeniowym. Otwarcie polskiego rynku obronnego dla wszystkich europejskich graczy na równych zasadach może oznaczać dla polskiego przemysłu koniczność podjęcia walki z silniejszymi konkurentami z zagranicy - mówią w wywiadzie dla portalu wnp.pl członkowie zespołu ds. obronności i bezpieczeństwa publicznego kancelarii DLA Piper, radcy prawni Marta Frąckowiak i Jarosław Witek.

Nowelizacja prawa zamówień publicznych wchodzi w życie 20 lutego br. Jakie wyjątki i wyłączenia zawierają nowe przepisy prawa zamówień publicznych i co z tego wynika dla zamówień w sektorze obronnym?
- Nowelizacja prawa zamówień publicznych, która wchodzi dziś w życie, pozwala wyłączyć spod jej rygorów określone rodzaje zamówień obronnych. Wyłączenia dotyczą m.in. zamówień poddanych odrębnym procedurom na podstawie podpisanych przez Polskę umów międzynarodowych lub międzyrządowych, a także zamówień związanych z działalnością wywiadowczą lub inną potrzebą utrzymania informacji o udzieleniu zamówienia w poufności.

Resort obrony narodowej może też wyłączyć stosowanie prawa zamówień publicznych, co jest szczególnie istotne, gdy udzielenie zamówienia jest związane z ochroną podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Pomimo możliwości powyższych wyłączeń pamiętajmy jednak, że nowe prawo implementuje przepisy unijne mające wymusić wolną konkurencję w sektorze zbrojeniowym.

Czy zamówienia dla MON będą teraz podlegały tym samym procedurom co w innych branżach?

- Tak, od 20 lutego zamówienia obronne realizowane dla Polskich Sił Zbrojnych będą podlegały tym samym zasadom i otwartym procedurom, co inne zamówienia publiczne. Dotyczy to także zasad prowadzenia tych postępowań, w tym zasady jawności, przejrzystości i transparentności oraz równego traktowania wszystkich potencjalnych wykonawców. Choć więc nowelizacja przewiduje określone wyjątki, które pozwalają odstąpić od jej rygorów, możliwość skorzystania z nich należy uznać zawsze za wyjątek. Zasadą jest bowiem poddanie wszystkich zamówień w sektorze obronnym rygorowi zamówień publicznych i od tej zasady należy zawsze rozpoczynać dyskusję o dopuszczalności jakichkolwiek wyjątków. Odmienne stawianie sprawy nie jest właściwe.

Kto może skorzystać na nowych przepisach, czy spółki państwowe np. z Grupy Bumar czy prywatne firmy?

- Korzystanie z ustawowych wyłączeń jest niezależne od tego czy beneficjent jest spółką publiczną czy prywatną, dużą czy małą, krajową czy zagraniczną. Uprawnionym do zastosowania wyłączenia, tj. uznania, że w danych okolicznościach, przepisy prawa zamówień publicznych nie będą miały zastosowania, jest zawsze resort obrony narodowej, a wiec de facto polski rząd. Korzystającym z takiego uprawnienia, jego beneficjentem, będzie producent sprzętu i uzbrojenia wojskowego, który chce nabyć strona rządowa z uwagi na postawione mu cele i jego wymogi techniczne. Struktura właścicielska czy pochodzenie kapitału dostawcy sprzętu nie mają tu, przynajmniej teoretycznie, znaczenia. Granicę korzystania z wyłączeń wyznacza potrzeba zamawiającego i prawna dopuszczalność zastosowania wyjątku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP