Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ZGH Bolesław światowym liderem recyklingu cynku

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
14-11-2014 12:51
ZGH Bolesław światowym liderem recyklingu cynku
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Jako pierwszy producent cynku na świecie uzyskaliśmy udział materiału z recyklingu we wsadzie do produkcji cynku metodą elektrolityczną na poziomie 30 proc i planujemy jego ewentualne zwiększenie. Taka strategia z jednej strony pozwala zmniejszyć koszty ponoszone tytułem zakupu materiałów wsadowych, a z drugiej pozwala na dywersyfikację źródeł pozyskania tego wsadu- mówi Bogusław Ochab, prezes ZGH Bolesław.

Dlaczego zmieniacie strukturę materiałów wsadowych?
- Mając świadomość, że działalność górnicza będzie w przyszłości ograniczona, postawiliśmy na wsady tlenkowe, pochodzące z recyklingu i jako pierwsi w świecie podajemy je do procesu elektrolizy w 30 proc. Tak więc budujemy własną bazę surowcową na bazie recyklingu. Stosujemy tlenki cynku pochodzące od naszej spółki zależnej, która to utylizuje pyły zawierające cynk z Polski i innych krajów europejskich.

Musimy wiedzieć, że w procesie elektrolizy cynku stosuje się jako wsad czysty koncentrat kopalniany, siarkowy, selektywny. Wiele firm w Europie od 5 – 7 lat, aby nieco obniżyć koszty, zaczęło stosować materiały pochodzące z recyklingu. Wsad ten wspólnie z koncentratem kopalnianym był mieszany i poddawany procesowi prażenia. Maksymalny udział tych materiałów wynosi 10 – 15 proc.

Czy to stwarza jakieś różnice jakościowe, podobnie jak to się dzieje w stali?

- Zastosowanie zwiększonej ilości materiałów wsadowych pochodzących z recyklingu do produkcji cynku metodą elektrolityczną nie ma wpływu na jakość produkowanego cynku. Dalej produkujemy cynk o najwyższej światowej jakości. Wynika to z samego procesu technologicznego, gdzie tlenek cynku jest zamieniany na elektrolit, następnie oczyszczany w trzech etapach i wreszcie poddawany procesowi elektrolizy.

Czy zwiększenie ilości materiałów z recyklingu ma wpływ na energochłonność procesu?

- Pozwala tylko zmniejszyć koszty zakupu wsadu. W ZGH Bolesław produkcja cynku odbywa się metodą elektrolityczną. Tak produkuje się ponad 95 proc. światowego cynku. Pozostałe kilka procent produkuje się metodą ISP czyli technologią jaką posiada Huta Cynku Miasteczko Śląskie. Metoda elektrolityczna wymaga dużych ilości prądu, około 3100 kWh na każdą tonę wyprodukowanego cynku. To wskaźnik porównywalny w skali całego świata. Energia stanowi ponad 40 proc. kosztów przetworzenia koncentratów. Tak więc o naszej konkurencyjności decyduje nie ilość zużytej energii na jednostkę produkcji, lecz jej cena.

Pod tym względem znajdujecie się chyba w nienajlepszej sytuacji?

- Od kilku lat staramy się przedstawić problemy firm energochłonnych w zakresie cen energii elektrycznej i stworzenia uczciwych warunków konkurencyjnych w porównaniu z pozostałymi europejskimi producentami, ale nic się w tym czasie nie zmieniło. Dalej nie rozwiązano problemów braku zwolnienia firm energochłonnych w Polsce z akcyzy, częściowego zwolnienia z obowiązku zakupu kolorowych certyfikatów, czy braku rekompensat na pokrycie pośrednich kosztów uprawnień do emisji. Nasi konkurenci korzystają z takich zwolnień i z rekompensat.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP