Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ZGH Bolesław wchodzi w nowy rozdział recyklingu

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
22-06-2015 08:42
ZGH Bolesław wchodzi w nowy rozdział recyklingu
Fot. mat. pras.

Wykorzystujemy znacznie więcej, niż inne huty, materiałów z recyklingu pyłów stalowniczych. Obecnie sięgamy także po materiał z innego rodzaju recyklingu, pokopalnianego. Chodzi o odpady poflotacyjne, których wtórny przerób pozwoli nam uzyskiwać koncentrat identyczny jak z kopalni - mówi Bogusław Ochab, prezes Zakładów Górniczo - Hutniczych Bolesław.

Jak duże jest obecnie wykorzystanie materiałów z recyklingu?
- Producenci cynku dodają zwykle ok. 10 procent wsadu pochodzącego z recyklingu, głównie szukając oszczędności. My, przygotowując się na sytuację, jaka powstanie po planowanym zamknięciu naszej kopalni, musieliśmy stworzyć nową strategię surowcową. Jej podstawowym założeniem jest stosowanie co najmniej połowy wsadu pochodzącego z recyklingu. Obecnie sięga on 35 proc. Jesteśmy pierwszym na świecie zakładem produkującym cynk metodą elektrolityczną, mającym tak wysoki udział tlenków z recyklingu w materiałach wsadowych. Uzyskaliśmy to dzięki innowacyjnej metodzie oczyszczania tego materiału z chloru i fluoru. Jestem przekonany, że za dwa trzy lata osiągniemy 50 - procentowy udział tych tlenków we wsadach. Ale jest to wyzwanie.

Dlaczego?

- Ograniczeniem jest dostępność pyłów stalowniczych, stanowiących odpady powstające w hutach produkujących stal. W Europie są co najmniej 4 firmy przerabiające pyły, więc jest konkurencja. My dopiero zdobywamy ten rynek.

Sięgacie jednak także po inne źródła zaopatrzenia w surowiec - odpady poflotacyjne. Dlaczego?

- Posiadamy w naszym zakładzie ponad 60 mln ton odpadów poflotacyjnych. Powstawały one przez ponad pięćdziesiąt lat naszej działalności górniczej. Te, które były odpadem pogórniczym w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych poprzedniego stulecia, zawierają jeszcze półtora procenta cynku i pół procenta ołowiu. Nasi inżynierowie opracowali technologię wtórnego przerobu tych odpadów i produkcji z nich pełnowartościowego koncentratu cynku. Pomysł ten jest w naszych planach już od czterech lat. Do tej pory trwały badania i próby. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji inwestycji. Uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę. Trwają prace projektowe i przetargi. Zakład chcemy uruchomić w końcu 2016 roku. To jest zadanie na ponad 50 mln złotych. Ponieważ jest to zadanie proekologiczne, udało nam się uzyskać współfinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Na ile to zaspokoi wasze potrzeby?

- Na wyprodukowanie 80 tys. ton cynku potrzebujemy ok. 160 tys. ton koncentratu. Ponad 40 tys. produkujemy aktualnie z wtórnego przerobu pyłów stalowniczych. Jestem przekonany, że ta ilość będzie rosła. Rozpoczęcie za półtora roku przerobu odpadów poflotacyjnych w ilości około 2 mln ton rocznie da nam dodatkowo około 24 tys. ton koncentratu. Tak więc stworzyliśmy na bazie recyklingu naszą bazę surowcową.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP