PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ZM Ropczyce: rentowna końcówka 2013 r.

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
19-03-2014 14:54
ZM Ropczyce: rentowna końcówka 2013 r.

- Tak istotny wzrost rentowności był możliwy dzięki zwiększeniu udziału sprzedaży wyrobów zaawansowanych technologicznie, innowacyjnym zmianom technologicznym wpływającym na wzrost konkurencyjności naszych wyrobów, redukcji kosztów sprzedaży oraz optymalizacji kosztów wytworzenia - mówi Józef Siwiec, prezes ZM Ropczyce.

Zakłady Magnezytowe Ropczyce osiągnęły w roku 2013 niższe przychody ze sprzedaży, ale wyraźnie podniosły zyski. W tym roku firma zapowiada przeznaczenie prawie 15 mln PLN na inwestycje oraz kontynuację procesu włączenia do grupy biznesu operacyjnego ZM Invest.

Grupa ZM Ropczyce zakończyła rok 2013 przychodami na poziomie 223,34 mln PLN, co oznacza spadek o 10 proc. w stosunku do roku 2012. W tym czasie zysk operacyjny wyniósł 19,74 mln PLN, a to oznacza wzrost o 41,3 proc. Jeszcze mocniej wzrósł zysk netto, dla którego przyrost do 12,76 mln PLN, oznacza wzrost o 45,5, proc. W ostatnim kwartale 2013 r. firma zanotowała odpowiednio: 50,3 mln PLN przychodu, 5,8 mln PLN zysku operacyjnego i 3,3 mln PLN zysku netto, co oznacza spadek przychodów o 18,3 proc., ale zwiększenie zysków odpowiednio o 84,3 proc. i 18,6 proc.
Józef Siwiec, prezes ZM Ropczyce, komentując wyniki finansowe grupy zauważył, że praktycznie w całym 2013 r. działała ona w warunkach spowolnienia gospodarczego w branżach istotnych z punktu widzenia spółki. Trudna sytuacja dotyczyła przede wszystkim hutnictwa żelaza i stali, więc gruoa systematycznie zmniejsza uzależnienie od tego segmentu.

- Pomimo tego udało nam się, przy nieznacznym spadku obrotów, znacząco powiększyć rentowność na wszystkich poziomach. Trudno nie być zadowolonym z takiego wyniku. Spadek sprzedaży był także efektem świadomego ograniczenia realizacji kontraktów do krajów borykających się z kryzysem gospodarczym, w których istnieje ryzyko ograniczonej płynności finansowej. Tak istotny wzrost rentowności był też możliwy dzięki zwiększeniu udziału sprzedaży wyrobów zaawansowanych technologicznie, innowacyjnym zmianom technologicznym wpływającym na wzrost konkurencyjności naszych wyrobów, redukcji kosztów sprzedaży oraz optymalizacji kosztów wytworzenia. W dalszym ciągu konsekwentnie będziemy realizować politykę zwiększania efektywności i rentowności poprzez dywersyfikację rynków w układzie branżowym, geograficznym i produktowym - powiedział Józef Siwiec.

W tym roku zakłady zamierzają przeznaczyć prawie 15,0 mln PLN na inwestycje dotyczące m.in. realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych oraz krajowych uzyskanych jako środki pomocowe w ramach funduszy strukturalnych. Łączna wartość projektów realizowanych obecnie w ramach takich programów wynosi w sumie ok. 41 mln PLN, z czego kwota dofinansowania dla ZMR wynosi około 17 mln PLN.

Zadaniem na ten rok jest także przejęcie biznesu operacyjnego głównego akcjonariusza spółki, czyli ZM Invest ( posiadającego 51,53 proc. głosów na WZA).

- Włączenie ZM Invest w struktury grupy ZM Ropczyce jest priorytetowe. Niestety z uwagi na znaczny stopień złożoności projektu i kwestie podatkowe jego realizacja wydłuża się. Liczymy jednak, że uda się go zrealizować do końca 2014 roku. Akwizycja pozwoli na zwiększenie skali działalności oraz optymalizację kosztową w obszarze usług i rozwiązań oferowanych naszym klientom – powiedział Józef Siwiec.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP