Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ZM Ropczyce: umiarkowanie optymistyczna przyszłość

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
12-08-2016 11:07
ZM Ropczyce: umiarkowanie optymistyczna przyszłość
Fot. mat. pras.

W pierwszym półroczu tego roku Grupa Kapitałowa Ropczyce wypracowała przychody ze sprzedaży podobne do zeszłorocznych oraz zysk na działalności operacyjnej w kwocie 9,5 mln zł, a także zmniejszyła zadłużenie. Zdaniem zarządu, warunki rynkowe pozwalają na umiarkowany optymizm co do dalszej części roku.

Przychody na poziomie 121 mln zł to o 1,1 proc. mniej niż w analogicznym okresie minionego roku. - Cieszymy się, że pomimo niesprzyjającej koniunktury, zwłaszcza na rynku żelaza i stali, udało się nam osiągnąć wyniki sprzedaży na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu 2015 roku. Nasza strategia przynosi efekty, o czym świadczą 5,2 mln zł zysku netto w I półroczu oraz znaczne obniżenie zadłużenia. Chcę też podkreślić, że po raz kolejny poprawiliśmy wskaźnik długu netto w relacji do EBITDA. Na koniec czerwca 2016 r. kształtował się on na poziomie 2,5 wobec 2,8 za 2015 rok, co bezpośrednio przekłada się na większe bezpieczeństwa finansowe grupy, a także na jeszcze lepszą ocenę kondycji finansowej przez instytucje finansowe - zaznacza Józef Siwiec, prezes ZM Ropczyce.
Wynik EBIT, wynoszący 9,5 mln zł był o 5,8 proc. niższy niż rok wcześniej. EBITDA pozostał na ubiegłorocznym poziomie – wyniósł 15,9 mln zł. Skonsolidowany zysk netto w I półroczu ukształtował się na poziomie 5,2 mln zł (w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 9,2 mln zł). Ta niekorzystna relacja rok do roku wynikała przede wszystkim z ujemnej wyceny różnic kursowych w obszarze działalności finansowej, w odróżnieniu od wyceny dodatniej w analogicznym okresie roku ubiegłego. Natomiast nieznaczne obniżenie przychodów jest spowodowane nico niższą od oczekiwanej sprzedażą w sektorze przemysłu cementowo-wapienniczego, zarówno na rynku krajowym jak i w eksporcie (USA, RPA).

- W tym segmencie na rynku amerykańskim prowadzimy intensywną konkurencję z dostawcami globalnymi. Spodziewamy się jednak, że nasze działania na tym rynku przyniosą wzrost obrotów w przyszłości, tym bardziej, że oferta nasza jest innowacyjna, polega na indywidualnym podejściu do wymagań każdego klienta i zawiera nowoczesny inżyniering przed i posprzedażowy. Ważna jest dla nas również utrzymująca się korzystna dynamika sprzedaży dla hutnictwa metali nieżelaznych. Sprzedaż dla tych dwóch segmentów rynku daje nam większe poczucie stabilności zmniejszając naszą wrażliwość na wahania koniunktury w hutnictwie żelaza i stali. Stale zwiększamy też udział w portfelu produktowym wyrobów innowacyjnych o wysokim poziomie wartości dodanej - podkreśla Józef Siwiec.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


42 828 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP