Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zmienność cen staje się normą się rynku stali

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
20-04-2011 11:07
Zmienność cen staje się normą się rynku stali

Huty będą narażone na większe wahania kosztów produkcji, co odbije się na niestabilności cen - mówi dla portalu wnp.pl Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali (PUDS).

Jak zmieniały się ceny stali w ostatnich latach?
- Patrząc na światowe ceny stali przed 2003 rokiem, widać, że czas trwania cyklu cenowego wynosił średnio od 18 do nawet 36 miesięcy. W następnych pięciu latach skrócił się on do 10 miesięcy, a ostatni okres to już czas ogromnej zmienności cen.

Najogólniej rzecz biorąc ceny zaczynają iść w górę, gdy powstaje rozdźwięk między zdolnościami produkcyjnymi, a zapotrzebowaniem rynkowym. Producenci reagują z pewnym opóźnieniem, podczas gdy rynek potrzebuje mieć zapewnione dostawy, stąd szuka ich gdzie indziej - importując i rozpoczynając wyścig cenowy w innych regionach. Dotyczy to szczególnie krajów i regionów będących importerem netto.

Zaburzenia w łańcuchu dostaw, spowodowane brakiem dostępności towaru, są więc jedną z przyczyn niestabilności cen. Do tego dochodzi brak równowagi na rynku surowców.

Przez wiele lat stosowano roczne kontraktowanie na dostawy surowców.

- Od zeszłego roku zmieniono je na kwartalne, a już teraz mówi się o miesięcznym. Te zmiany są przeprowadzane za szybko, nie dają szansy rynkowi na dostosowanie się do nowych warunków.

Huty będą narażone na większe wahania cen kosztów produkcji, co odbije się na niestabilności cen, także dla klientów. Nie ma jednak odwrotu przed wahaniami cen. Obserwując częstotliwość tych wahań, zmienność cen nie powinna nikogo już zaskakiwać. Jest ona elementem rynku stalowego, czy tego chcemy, czy nie.

By uniknąć skutków wahań cen, huty zapewne skorzystają z różnego rodzaju instrumentów zabezpieczających ceny stali i ograniczających ryzyko.

Jakie czynniki będą mieć decydujący wpływ na ceny?

- Czynniki mające wpływ na poziom cen są zawsze te same. Zależą one od poziomu zapasów, czynników kosztowych, a przede wszystkim od realnego zapotrzebowania na wyroby stalowe.

Warto zauważyć, że wkraczamy w okres najbardziej intensywnych prac budowlanych. Przemysł samochodowy i maszynowy zaczynają pracować na pełnych obrotach. Wszystko to oznaczać będzie wzrost zapotrzebowania na stal, a co za tym idzie podwyżkę cen, które moim zdaniem osiągną tegoroczny szczyt w połowie roku.

Rozmawiała: Renata Dudała
O problemach przemysłu stalowego będzie mowa w trakcie III Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 18 maja odbędą się sesje poświęcone hutnictwu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP