PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Znacząca poprawa wyników KGHM. Pomogły ceny metali

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
05-05-2017 17:02 |  aktualizacja: 05-05-2017 19:43
Znacząca poprawa wyników KGHM. Pomogły ceny metali

Absolutnie wierzę w KGHM, uważam, że najtrudniejszy okres mamy za sobą - mówi Radosław Domagalski-Łabędzki.

fot. PTWP (Michał Oleksy)

Prawie 150 proc. wzrost zysku netto zanotował w pierwszym kwartale obecnego roku KGHM, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Spółka zarobiła „na czysto” 398 mln zł (skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej). Wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby nie ujemne różnice kursowe.

- Dobre wyniki pierwszego kwartału są przede wszystkim efektem dwucyfrowego wzrostu cen miedzi, srebra i molibdenu, w odniesieniu do porównywalnego okresu 2016 roku. Utrzymane zostały poziomy produkcji miedzi płatnej, srebra metalicznego, molibdenu i metali szlachetnych w Grupie Kapitałowej. Projekty inwestycyjne w kraju (Głogów Głęboki - Przemysłowy i Program Rozwoju Hutnictwa) są kontynuowane zgodnie z harmonogramem. Jeżeli pozytywne tendencje w gospodarce światowej zostaną utrzymane, to o wyniki kolejnych miesięcy jesteśmy spokojni - powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.
Jakie były wyniki spółki w trzech pierwszych miesiącach obecnego roku?

Zysk EBITDA spółki przekroczył nieznacznie 1,58 mld zł. To o prawie 600 mln złotych więcej niż przed rokiem. Co ważne marża EBITDA w I kw. wyniosła 32,2 proc. i była wyższa od oczekiwań analityków.

Przychody grupy KGHM w pierwszym kwartale wyniosły 4,991 mld zł. Dla porównania rok temu nieznacznie przekroczyły 3,9 mld złotych. W znacznej mierze to zasługa wzrostu cen metali kolorowych na światowych giełdach.

Stosunek zadłużenia netto grupy do zysku EBITDA za ostatnie 12 miesięcy wyniósł 1,4. 

- Dobra sytuacja makroekonomiczna miała pozytywny wpływ na poziom zadłużenia Grupy Kapitałowej w I kwartale 2017 roku. Naszą podstawową walutą zadłużenia jest USD i tu nasz poziom zadłużenia wzrósł (o 51 mln dol.), natomiast liczony w złotych zmalał – o 207 mln zł. Istotne jest, że relacja długu netto do EBITDA jest malejąca. Na poziom zadłużenia w I kwartale 2017 roku największy wpływ miały inwestycje w Polsce (~612 mln zł) oraz podatek od wydobycia niektórych kopalin (~457 mln zł) – skomentował Stefan Świątkowski, wiceprezes KGHM odpowiedzialny za finanse spółki.

KGHM zapłacił w pierwszym kwartale 366 mln zł podatku od wydobycia niektórych kopalin, czyli o 32,6 proc. więcej niż przed rokiem, gdy z tego tytułu odprowadził do budżetu państwa 276 mln zł. To znowu „zasługa” wyższych cen miedzi i srebra, od których zależy wysokość podatku.

Jednostkowy zysk netto KGHM w pierwszym kwartale wyniósł 805 mln zł wobec 370 mln zł przed rokiem. Przychody spółki KGHM Polska Miedź wzrosły o 30,8 proc. do 3,896 mld zł wobec, a zysk EBITDA wyniósł 1,304 mld zł wobec 673 mln zł rok wcześniej. 

Cieszyć może poprawa wyników chilijskiej kopalni KGHM Sierra Gorda.

Wzrost wyniku EBITDA na Sierra Gorda z 84 mln zł do 122 mln zł, tj. o ponad 45 proc., jest przede wszystkim efektem poprawy sytuacji na rynku miedzi i molibdenu, czego odzwierciedleniem jest wzrost notowań tych metali o odpowiednio 25 proc. i 26 proc. Natomiast spadek EBITDA segmentu KGHM International w I kwartale 2017 r. o 64 mln PLN (46 proc.) w relacji do analogicznego okresu roku poprzedniego jest pochodną wzrostu kosztów podstawowej działalności operacyjnej, jak również obniżenia wolumenów produkcji, a tym samym sprzedaży metali.

Dariusz Malinowski
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


38 501 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

777 996 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 266 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP