Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Znacząca poprawa wyników KGHM. Pomogły ceny metali

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
05-05-2017 17:02 |  aktualizacja: 05-05-2017 19:43
Znacząca poprawa wyników KGHM. Pomogły ceny metali

Absolutnie wierzę w KGHM, uważam, że najtrudniejszy okres mamy za sobą - mówi Radosław Domagalski-Łabędzki.

fot. PTWP (Michał Oleksy)

Prawie 150 proc. wzrost zysku netto zanotował w pierwszym kwartale obecnego roku KGHM, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Spółka zarobiła „na czysto” 398 mln zł (skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej). Wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby nie ujemne różnice kursowe.

- Dobre wyniki pierwszego kwartału są przede wszystkim efektem dwucyfrowego wzrostu cen miedzi, srebra i molibdenu, w odniesieniu do porównywalnego okresu 2016 roku. Utrzymane zostały poziomy produkcji miedzi płatnej, srebra metalicznego, molibdenu i metali szlachetnych w Grupie Kapitałowej. Projekty inwestycyjne w kraju (Głogów Głęboki - Przemysłowy i Program Rozwoju Hutnictwa) są kontynuowane zgodnie z harmonogramem. Jeżeli pozytywne tendencje w gospodarce światowej zostaną utrzymane, to o wyniki kolejnych miesięcy jesteśmy spokojni - powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.
Jakie były wyniki spółki w trzech pierwszych miesiącach obecnego roku?

Zysk EBITDA spółki przekroczył nieznacznie 1,58 mld zł. To o prawie 600 mln złotych więcej niż przed rokiem. Co ważne marża EBITDA w I kw. wyniosła 32,2 proc. i była wyższa od oczekiwań analityków.

Przychody grupy KGHM w pierwszym kwartale wyniosły 4,991 mld zł. Dla porównania rok temu nieznacznie przekroczyły 3,9 mld złotych. W znacznej mierze to zasługa wzrostu cen metali kolorowych na światowych giełdach.

Stosunek zadłużenia netto grupy do zysku EBITDA za ostatnie 12 miesięcy wyniósł 1,4. 

- Dobra sytuacja makroekonomiczna miała pozytywny wpływ na poziom zadłużenia Grupy Kapitałowej w I kwartale 2017 roku. Naszą podstawową walutą zadłużenia jest USD i tu nasz poziom zadłużenia wzrósł (o 51 mln dol.), natomiast liczony w złotych zmalał – o 207 mln zł. Istotne jest, że relacja długu netto do EBITDA jest malejąca. Na poziom zadłużenia w I kwartale 2017 roku największy wpływ miały inwestycje w Polsce (~612 mln zł) oraz podatek od wydobycia niektórych kopalin (~457 mln zł) – skomentował Stefan Świątkowski, wiceprezes KGHM odpowiedzialny za finanse spółki.

KGHM zapłacił w pierwszym kwartale 366 mln zł podatku od wydobycia niektórych kopalin, czyli o 32,6 proc. więcej niż przed rokiem, gdy z tego tytułu odprowadził do budżetu państwa 276 mln zł. To znowu „zasługa” wyższych cen miedzi i srebra, od których zależy wysokość podatku.

Jednostkowy zysk netto KGHM w pierwszym kwartale wyniósł 805 mln zł wobec 370 mln zł przed rokiem. Przychody spółki KGHM Polska Miedź wzrosły o 30,8 proc. do 3,896 mld zł wobec, a zysk EBITDA wyniósł 1,304 mld zł wobec 673 mln zł rok wcześniej. 

Cieszyć może poprawa wyników chilijskiej kopalni KGHM Sierra Gorda.

Wzrost wyniku EBITDA na Sierra Gorda z 84 mln zł do 122 mln zł, tj. o ponad 45 proc., jest przede wszystkim efektem poprawy sytuacji na rynku miedzi i molibdenu, czego odzwierciedleniem jest wzrost notowań tych metali o odpowiednio 25 proc. i 26 proc. Natomiast spadek EBITDA segmentu KGHM International w I kwartale 2017 r. o 64 mln PLN (46 proc.) w relacji do analogicznego okresu roku poprzedniego jest pochodną wzrostu kosztów podstawowej działalności operacyjnej, jak również obniżenia wolumenów produkcji, a tym samym sprzedaży metali.

Dariusz Malinowski
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

KGHM Polska Miedź SA [KGH]

kurs:

107.95 PLN -1.35 (-1.24%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 532 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

731 348 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP