Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Żołubowski, Grupa Polska Stal: przepisy o VAT są nieprecyzyjne

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
24-06-2014 08:02
Żołubowski, Grupa Polska Stal: przepisy o VAT są nieprecyzyjne
fot. PTWP

Gdyby takie wartości cen jak w pierwszym kwartale udało się utrzymać w ciągu całego roku, zaliczylibyśmy kolejny rekord obrotów w ciągu kolejnego roku. Drugi kwartał wskazuje na podobny poziom obrotów w tonażu, choć w wielu asortymentach odnotowujemy korekty cen - mówi Marek Żołubowski, prezes Grupy Polska Stal.

Jak minął pierwszy kwartał?
– Pierwszy kwartał 2014 upłynął pod znakiem dobrej stabilnej sprzedaży, sprzedaliśmy ponad 135 tys. ton wyrobów hutniczych. Pierwszy kwartał przyniósł także stabilność cen, które wahały się w ograniczonym przedziale. Gdyby takie wartości jak w pierwszym kwartale udało się utrzymać w ciągu całego roku, zaliczylibyśmy kolejny rekord obrotów w ciągu kolejnego roku. Drugi kwartał wskazuje na podobny poziom obrotów w tonażu, choć w wielu asortymentach odnotowujemy korekty cen. Jednak spodziewam się, że w ciągu całego roku 2014 ceny będą pozostawać w wąskim przedziale zmian.

Gdzie widać poprawę, a gdzie nie (choć się jej spodziewano)?

– Dosyć stabilnie, ale z tendencją zwyżkową, zachowywała się sprzedaż wyrobów płaskich, zarówno blach gorącowalcowanych jak i zimnowalcowanych. Spodziewamy się, że w tych grupach asortymentowych będziemy odnotowywać systematyczny wzrost obrotów w kolejnych miesiącach. Wyroby długie w pierwszej połowie roku nie przyniosły wzrostu obrotów, spodziewaliśmy się tu większej sprzedaży. Liczymy na poprawę sytuacji w drugiej połowie roku, w szczególności w czwartym kwartale roku.

Jakie odczucia po odwróceniu VAT, czy też macie dużo kłopotów z refakturowaniem z powodu zmian zaliczenia poszczególnych asortymentów do PKWiU?

– Wprowadzenie zasad odwrotnego obciążenia w podatku VAT przyniosło generalnie pozytywne zmiany w uporządkowaniu handlu wyrobami hutniczymi, szczególnie w przypadku prętów żebrowanych. Zmiany te z pewnością przyniosły korzyści w zwiększeniu obrotu zarówno tym dystrybutorom, którzy zawsze korzystali z legalnych źródeł zakupu, jak polskim producentom, którzy mogli wyraźnie zwiększyć produkcję i sprzedaż.

Zmiany podatkowe wprowadzone zostały szybko, jednak bez odpowiedniej konsultacji ze środowiskiem dystrybutorów i przetwórców wyrobów hutniczych. Nadal brakuje doprecyzowania klasyfikacji poszczególnych wyrobów, co ma zasadniczy wpływ na metodę obciążenia podatkowego (VAT odwrócony albo VAT dotychczasowy, z odpowiedzialnością solidarną).

W przypadku Grupy Polska Stal, która sprzedaje wyroby bez dalszego przetwarzania, sposób ich klasyfikacji nie ma znaczenia. Ma to znaczenie dla naszych odbiorców, którzy przetwarzają wyroby hutnicze, zmieniając ich wymiary, kształt, a czasem przeznaczenie. Brak jednoznacznych zasad klasyfikacji wyrobów, które powinny być określone przez administrację fiskalną państwa, powoduje obawy przedsiębiorców o zupełną dowolność i uznaniowość w traktowaniu przedsiębiorców przez urzędników służb skarbowych.

Takie przypuszczenie jest o tyle uzasadnione, że już w chwili obecnej cała branża stalowa jest traktowana przez służby skarbowe jak środowisko podejrzane, które podlega wszelkim kontrolom i dolegliwościom z tym związanym. Myślę że służby skarbowe, a przede wszystkim współpracujące z nimi organy ścigania, powinny skupić się na skutecznym ściganiu rzeczywistych przestępców, którzy działali w naszej branży.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP