PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ZPPH: najważniejsze emerytury pomostowe dla hutnictwa

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
23-06-2009 13:53
ZPPH: najważniejsze emerytury pomostowe dla hutnictwa

Zarówno w roku ubiegłym, jak i bieżącym dają się odczuć negatywne skutki obniżenia koniunktury na wyroby hutnicze oraz problemy konkurencyjności wyrobów na rynku europejskim.

- Dlatego też mimo formalnego zakończenia w roku 2007 procesu restrukturyzacji sektora stalowego w Polsce, w dalszym ciągu okazało się niezbędne poszukiwanie rozwiązań sprzyjających zwiększaniu efektywności branży hutniczej oraz podwyższaniu jej zdolności dostosowywania się do zmian zachodzących w gospodarce światowej - mówi Andrzej Węglarz, przewodniczący Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego. - Szczególne znaczenie miały dwa zagadnienia, które od kilku już lat nie mogły się doczekać rozwiązania satysfakcjonującego zarówno pracodawców jak i pracowników sektora hutniczego.
Zdaniem A. Węglarza najważniejszy temat dotyczył emerytur pomostowych dla pracowników zatrudnionych w hutnictwie i koksownictwie.

- Mimo deklaracji strony rządowej, że zgłoszone przez nas propozycje stanowisk pracy do uwzględnienia w ustawie o emeryturach pomostowych będą akceptowane, to jednak w kolejnych projektach ustawy propozycje rządowe zasadniczo odbiegały od deklaracji - mówi A. Węglarz.- W projekcie z kwietnia 2007 roku poza 3 stanowiskami z zakresu koksownictwa, nie uwzględniono żadnego stanowiska hutniczego. Z kolei w projekcie ustawy z maja 2007 roku wprowadzono do załącznika 11 rodzajów prac, ale bez żadnych konsultacji społecznych, co w sposób oczywisty wywołało kolejne zamieszanie wokół tej ustawy.

Jak dodaje A. Węglarz również rządowa propozycja finansowania emerytur pomostowych odbiegała od pierwotnych zapowiedzi, ze względu na bardzo wysoki udział pracodawców w kosztach tych emerytur.

- W końcu uchwalono ustawę o emeryturach pomostowych, w której ujęte zostały te rodzaje prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze wykonywanych w hutnictwie i koksownictwie, o które wnioskowaliśmy - podkreśla A. Węglarz.

Drugim zagadnieniem, które ZPPH uznał za rozwiązanie niekorzystne dla branży hutniczej był przydział emisji CO2 określony w Krajowym Planie Rozdziału Uprawnień Emisyjnych na lata 2008-2012. Związek Pracodawców Przemysłu Hutniczego współpracując z Hutniczą Izbą Przemysłowo-Handlową podjął działania w kierunku zwiększenia limitów CO2 dla przedsiębiorstw hutniczych oraz przedsiębiorstw działających w branży hutniczej.

- Jednak w wyniku interwencji lobby energetycznego, ostateczne ustalenie limitów emisji CO2 na lata 2008-2012 nie jest korzystne dla hutnictwa - dodaje A. Węglarz.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP