ZPPH: rząd powinien sprzyjać tworzeniu nowych miejsc pracy

ZPPH: rząd powinien sprzyjać tworzeniu nowych miejsc pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podwyższając koszty pracy pogarsza się konkurencyjność firm, a tym samym powoduje niechęć pracodawców do zwiększania zatrudnienia nowych pracowników - podkreśla Andrzej Węglarz, przewodniczący zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego.

Zdaniem Pracodawców RP ustabilizowanie się bezrobocia na poziomie około 11,8 proc. powinno skłonić rząd do natychmiastowego podjęcia działań w celu skłonienia pracodawców do zwiększania zatrudnienia.

- Wobec widocznego już i spodziewanego w roku 2012 spowolnienia gospodarczego powinny być podejmowane przez rząd działania sprzyjające tworzeniu nowych miejsc pracy. Chodzi między innymi o znaczne zwiększenie środków w planie finansowym Funduszu Pracy na rok 2012 w stosunku do przewidywanego wykonania roku 2011 na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

W planie na rok 2012 założono zwiększenie środków na ten cel o 200 mln zł, ale i tak łączna kwota wydatków planowanych jest o połowę niższa od wykonania roku 2010. Obniżenie środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu trzeba uważać za poważny błąd.

Wobec spodziewanego spowolnienia gospodarczego, rząd planuje zwiększenie kosztów pracy poprzez podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy, co w skali całego kraju ma kosztować przedsiębiorców około 5 mld zł.

- Uważam, że planowane przez rząd podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy przyniesie negatywne skutki. Dlatego, że podwyższając koszty pracy pogarsza się konkurencyjność firm działających w Polsce, a tym samym powoduje niechęć pracodawców do zwiększania zatrudnienia nowych pracowników.

Ważny czynnik w podejmowaniu decyzji o zatrudnianiu nowych pracowników i tworzeniu nowych miejsc pracy stanowi sztywne prawo pracy. Pozytywne efekty może przynieść zwiększenie elastyczności rozliczania czasu pracy tak, aby czas pracy lepiej dostosować do aktualnej koniunktury na rynku.

W jaki sposób?

- Zespół Prawa Pracy Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych zaproponował takie rozwiązania. Przykładem jest m.in. wprowadzenie do kodeksu pracy w ramach układów zbiorowych pracy 12 miesięcznych okresów rozliczeniowych. Ponadto wprowadzenie możliwości przenoszenia pewnej liczby godzin przepracowanych z jednego okresu rozliczeniowego do drugiego, ale tylko dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

Te działania to minimum, jakie powinien wykonać rząd dla zwiększenia stabilizacji zatrudnienia oraz minimalizowania społecznych skutków spowolnienia gospodarczego.

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że w przypadku hutnictwa mamy do czynienia z naliczaniem akcyzy na energię elektryczną, co dodatkowo zwiększa koszty i pogarsza konkurencyjność wyrobów hutniczych.





×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!