Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związek Pracodawców Przemysłu Hutniczego: nie da się uniknąć zmian

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
09-01-2009 11:52

Skutkiem kryzysu finansowego i gospodarzego, z jakim mamy do czynienia na rynku, może być ograniczenie producji jak również redukcja zatrudnienia w firmach sektora stalowego.

- Oczywiście liczymy się z tym, że nie da się uniknąć istotniejszych zmian stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwach hutniczych - mówi Andrzej Węglarz, przewodniczący Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego.- Oprócz ArcelorMittal Poland SA nie mamy wprawdzie zasygnalizowanej już redukcji zatrudnienia w roku bieżącym, ale staramy się o uzyskanie informacji, które pozwoliłyby nam na ocenę perspektywy zmian zatrudnienia w roku 2009.
Jak podkreśla A.Węglarz 6 stycznia tego roku ZPPH skierował do wszystkich członków pismo z prośbą o ocenę sytuacji.

- Spośród przedsiębiorstw hutniczych, tylko ArcelorMittal Poland SA zasygnalizował problem skali redukcji zatrudnienia w roku 2009 - dodaje A.Węglarz.- W grupie przedsiębiorstw ArcelorMittal założono w roku 2009 redukcję zatrudnienia w skali około 3 procent. Opracowany w ArcelorMittal Poland SA i przedstawiony organizacjom związków zawodowych działających w firmie plan redukcji zatrudnienia w roku 2009 przewiduje możliwość zwolnienia do 980 osób w ciągu całego roku. Liczba ta może ulec zmianie.

Jak podkreśla A.Węglarz plan przewiduje działania zbliżone do stosowanych w firmie w latach poprzednich, o charakterze podobnym do stosowanych programów dobrowolnych odejść. Zakłada się, że w pierwszej kolejności zwalniani będą pracownicy posiadający lub nabywający uprawnienia do emerytur lub świadczeń przedemerytalnych oraz pracownicy, którzy nabędą takie uprawnienia w okresie do 24 miesięcy. Rozwiązanie umowy o pracę może następować wtedy z wypłatą odprawy w wysokości uzgodnionej między pracodawcą a pracownikiem, z reguły na ofertę pracodawcy.

- Przewidzianą redukcję zatrudnienia w ArcelorMittal Poland SA należy traktować jako realizowany ciągle od kilku lat proces zmierzający do osiągnięcia w firmie wskaźników wydajnościowych takich jak w hutnictwie przodujących krajów świata - mówi A.Węglarz.- Głównym kierunkiem działań będzie likwidowanie przerostów zatrudnienia w strefie administracyjno-biurowej i przede wszystkim do tej grupy osób kierowane będą propozycje rozwiązywania umów o pracę. Przypomnę, że w latach 2002-2007 ze spółki odeszło 7291 pracowników. Z programów osłonowych oraz odejść dobrowolnych skorzystało 7279 osób. Jedynie 12 pracownikom, pracodawca wypowiedział umowę o pracę.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP