PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związki ArcelorMittal nie godzą się na zwolnienia

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
19-06-2008 12:27
Związki ArcelorMittal nie godzą się na zwolnienia

- Zarząd przyjmuje coraz wyższy wskaźnik produktywności, który z 500 ton wyrobów sprzedanych na pracownika wynosi obecnie 750 ton. A to oznacza redukcję zatrudnienia. Doprawdy nie wiem, na jakiej podstawie zostały przyjęte te wyliczenia - mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ w spółce ArcelorMittal Poland SA.

Do końca ubiegłego roku - zgodnie z ustaleniami Komisji Europejskiej - ArcelorMittal Poland obniżył stan zatrudnienia do 10411 osób.
- Planuje dalszą redukcję. Od pierwszego stycznia 2009 roku w spółce powinno pracować 8851 osób. Zarząd przyjmuje coraz wyższy wskaźnik produktywności, który z 500 ton wyrobów sprzedanych na pracownika wynosi obecnie 750 ton. A to oznacza redukcję zatrudnienia. Doprawdy nie wiem na jakiej podstawie zostały przyjęte te wyliczenia. Spółka ArcelorMittal Poland składa się z kilku zakładów, w związku z czym wielkość zatrudnienia siłą rzeczy jest inna niż w przypadku spółki, którą tworzy tylko jeden zakład.

Z naszych informacji wynika, że zarząd planuje zwolnienia grupowe. Uważamy, że jest to niezgodne z prawem. I z pewnością nie wyrazimy zgody na taką politykę zatrudnienia.

Co proponuje zarząd pracownikom zdecydowanym opuścić spółkę?

- Zarząd zapewne zakłada, że pracownicy skorzystają z tzw.odejść naturalnych to jest ze świadczeń przedemerytalnych i odpraw. Według wyliczeń dotyczyłoby to około 750 osób. Przewiduje też wydzielenie spółek zależnych wraz z zatrudnionymi w nich pracownikami. Uważam, że odprawy nie rozwiązują problemu. Już teraz z firmy odchodzą najlepsi fachowcy, korzystając z proponowanych przez zarząd spółki odpraw. Wielokrotnie podkreślałem, że ArcelorMittal Poland nie jest atrakcyjnym pracodawcą, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy uciekają ze spółki.

Podobnie problemu nie rozwiąże wydzielenie spółek ze struktury ArcelorMittal Poland. Bo często jest to restrukturyzacja wyłącznie na papierze. Mamy przykład Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia, której pracownicy pracują w dąbrowskim oddziale spółki ArcelorMittal Poland. Ci sami ludzie pracują w hucie, mają tylko innego pracodawcę. I dlatego krytykujemy realizowaną w spółce politykę zatrudnienia.

Co na to zarząd spółki?

- Nic. Zwracamy uwagę zarządowi na problemy, jednak nasze uwagi pozostają bez echa. Wystąpiliśmy do zarządu o informacje na temat dalszych planów odnośnie redukcja zatrudnienia, ale do dziś ich nie otrzymaliśmy. A przecież w obowiązującym Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy (PUZP) dla Pracowników Przemysłu Hutniczego jest załącznik, który zobowiązuje pracodawcę do przekazywania takich informacji stronie związkowej.

Związek Pracodawców Przemysłu Hutniczego (ZPPH) podjął uchwałę umożliwiającą wypowiedzenie dotychczasowego PUZP.

- To oczywiste, że pracodawcy są zainteresowani nowym układem, bo nowe zapisy byłyby dla nich korzystne. Niestety dla pracowników już nie. Uważamy, że w wielu aspektach dotychczasowe zapisy układu zbiorowego są bardziej korzystne niż kodeks pracy. Przykładem są choćby zapisy dotyczące odpraw emerytalnych dla odchodzących z huty pracowników. Tymczasem pracodawcy próbują pozbawić pracowników wszystkiego, co im się należy, tłumacząc się koniecznością redukcji kosztów.

Rozmawiała Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP