PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związki krytykują UOKiK za zakaz połączenia spółek Orzeł Biały i Baterpol

Autor: PAP
12-03-2009 15:24

Związki, działające w odzyskującej ołów ze zużytych akumulatorów spółce Orzeł Biały, domagają się od urzędu ochrony konkurencji zmiany decyzji, zakazującej połączenia tej spółki z prowadzącą taką samą działalność firmą Baterpol.

W przesłanym w czwartek stanowisku związkowcy napisali m.in., że sprzeciw prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wobec fuzji może doprowadzić do upadłości co najmniej jednej z firm i utraty miejsc pracy. Zapowiedzieli protesty, gdy Urząd nie zmieni zdania.
Od 2004 roku UOKiK tylko cztery razy zakazał przejęć firm. Decyzję w sprawie Orła Białego i Baterpolu ogłoszono tydzień temu. Tego samego dnia zarząd spółki zapowiedział złożenie odwołania od decyzji prezesa Urzędu i wyraził nadzieję, że transakcja jednak dojdzie do skutku w zamierzonym kształcie.

UOKiK nie zgodził się na fuzję argumentując, iż firmy są jedynymi w Polsce podmiotami prowadzącymi taką działalność, dlatego po dokonaniu koncentracji rzeczywista konkurencja na tym rynku przestałaby istnieć.

"Jednocześnie podmioty zajmujące się zbieraniem i skupem złomu akumulatorowego zostałyby pozbawione jakiejkolwiek alternatywy w zakresie jego sprzedaży. Zdaniem Urzędu, siła ekonomiczna i pozycja rynkowa połączonego podmiotu prowadziłaby do eliminacji konkurencji. Natomiast ograniczenia w dostępie do rynku, takie jak bariery technologiczne, prawne czy wysokie koszty stałe realnie uniemożliwiają pojawienie się potencjalnych konkurentów" - podał UOKiK w komunikacie.

Nie zgadzają się z tym związkowcy. Ich zdaniem, w całej operacji nie chodzi o stworzenie monopolu, ale o ratowanie miejsc pracy i zachowanie konkurencyjności obu zakładów, działających wspólnie.

"Obecny kryzys ekonomiczny wymaga uruchomienia specjalnych działań, zmierzających do utrzymania konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, a przede wszystkim do utrzymania jak największej ilości miejsc pracy. Połączenie obydwu zakładów miało służyć realizacji tych celów, a nie, jak napisano w komunikacie UOKiK, budowaniu pozycji monopolistycznej" - uważają związkowcy.

Związki podkreślają, że brak zgody na połączenie zakładów doprowadzi do zmniejszenia konkurencyjności polskich firm zajmujących się recyklingiem odpadów niebezpiecznych i spowoduje trudności ze spełnieniem zaostrzających się unijnych norm ekologicznych.

"W dłuższej perspektywie brak możliwości wypełnienia wymagań europejskich może doprowadzić do upadku przynajmniej jednego z zakładów, a co za tym idzie do likwidacji wielu miejsc pracy. W sytuacji narastającego kryzysu gospodarczego na takie działanie nie może być zgody ze strony pracowników" - zapowiedzieli związkowcy.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


30 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

737 698 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP