Związki przeciw uchwale popierającej unijne cele dot. emisji

Związki przeciw uchwale popierającej unijne cele dot. emisji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych będą głosować przeciw wspólnej uchwale Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych popierającej wyższe cele redukcji emisji CO2, proponowane przez Komisję Europejską - zapowiedzieli przedstawiciele tych central.

W czwartek i piątek zaplanowano w Brukseli szczyt UE, który ma uzgodnić nową politykę energetyczno-klimatyczną Unii po 2020 r. Na początku roku Komisja Europejska zaproponowała nowy cel redukcji emisji CO2 w wysokości 40 proc. do 2030 r. (względem 1990 r.). Obowiązujący cel redukcji, to 20 proc. do 2020 r.

Głosowanie EKZZ odbędzie się we wtorek w Brukseli, projekt stanowiska jest znany Solidarności - Konfederacja opowiada się za rozwiązaniami promowanymi przez Komisję Europejską - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik "S" Marek Lewandowski.

"Sprzeciwiamy się temu, ale ponieważ w EKZZ nie możemy zablokować takiej decyzji, zawetować jej lub zgłosić zdania odrębnego, będziemy głosować przeciw i żądać wpisania tego do protokołu" - zaznaczył rzecznik związku.

Lewandowski wyjaśnił, że proponowane przez KE ograniczenie doprowadzi do zmniejszenia konkurencyjności europejskiej i polskiej gospodarki. "Emisje z krajów UE, to tylko 14 proc. światowej emisji CO2. Nałożenie 40 proc. redukcji emisji jest technicznie możliwe do wprowadzenia, ale wiąże się z gigantycznymi kosztami. Spowoduje to, że wzrosną ceny i koszty wytwarzania energii, co musi doprowadzić do spadku liczby miejsc pracy i zmniejszenia konkurencyjności" - podkreślił.

"W efekcie wiele firm wyprowadzi produkcję tam, gdzie tych ograniczeń nie ma. A ponieważ będą chcieli ciąć koszty - bo przeniesienie nie jest bez konsekwencji finansowych - to prawdopodobnie będą jeszcze bardziej truć, niż trują w Europie" - ocenił.

"Coś, co ma zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych na świecie, w konsekwencji ją zwiększy. To jakaś totalna schizofrenia i przeciw takim rozwiązaniom będziemy protestować i głosować" - podkreślił.

Również FZZ zapowiada głosowanie przeciw stanowisku popierającemu propozycje KE. Radca ds. międzynarodowych FZZ Tomasz Jasiński powiedział PAP, że nie chce przed faktem przesądzać, co się stanie w Brukseli, jednak Forum planuje zachować się podobnie jak Solidarność.

"Stanowisko popierające propozycję Komisji Europejskiej redukcji jest niekorzystne dla przemysłu wydobywczego i przetwórczego w Polsce, a z naszego punktu widzenia dla pracowników firm tych sektorów. My też będziemy głosować przeciw temu stanowisku. Będziemy też zgłaszać poprawkę do punktu stanowiska popierającego te cele redukcyjne - będziemy przeciw temu stanowczo oponować" - powiedział.

Jasiński podkreślił, że podczas dyskusji będzie próbował przekonać inne związki zawodowe do zmiany zdania, przedstawić dane i argumenty m.in. dotyczące konsekwencji wyższych celów redukcji emisji dla pracowników w poszczególnych polskich regionach.

"To nie jest tak, że nie dostrzegamy, iż są zielone gospodarki i od tego nie uciekniemy, ale pewnych rzeczy nie możemy zrobić tak, jak narzuca nam Komisja Europejska" - dodał.

OPZZ również nie jest za większymi celami redukcyjnymi CO2, ale w ocenie Piotra Ostrowskiego z zespołu ds. międzynarodowych i integracji europejskiej Porozumienia może nie dojść do głosowania przygotowanego stanowiska. "Raczej na tym etapie nie podejmuje się głosowania tego typu dokumentów, pewnie odbędzie się jakaś dyskusja, poszukiwanie kompromisu" - ocenił.

"Na pewno przedstawimy swoje stanowisko, które jest wspólne dla trzech central i zobaczymy, co wyniknie z dyskusji, nie chcę wyrokować" - dodał.

"Gdy wczytać się w sam projekt stanowiska EKZZ, nie jest on aż taki straszny, bo zwraca uwagę na duże niebezpieczeństwa. Wskazuje, że jeśli już ma dojść do jakichś zmian, to musi to być poparte dużą pomocą, bo oznacza utratę miejsc pracy i niebezpieczeństwa dla regionów, które są oparte na węglu" - zaznaczył ekspert OPZZ.

W niedzielę premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że Polska poprze unijne propozycje tylko wówczas, gdy zostaną spełnione jej dwa warunki. Wyjaśniła, że chodzi o zachowanie ilości emisji dla Polski i możliwość ich nieodpłatnego przekazywania przez rząd firmom energetycznym, by ceny prądu w Polsce nie wzrosły.

Wśród propozycji KE jest też ogólnoeuropejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27 proc. Obowiązujący do 2020 r. pakiet energetyczno-klimatyczny z 2008 r. zakłada 20-proc. udział energii odnawialnej.

EKZZ skupia 85 krajowych organizacji związkowych z 36 państw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związki przeciw uchwale popierającej unijne cele dot. emisji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!