Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związkowcy ArcelorMittal Poland apelują do rządu o wsparcie hutnictwa

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
29-01-2015 11:09
Związkowcy ArcelorMittal Poland apelują do rządu o wsparcie hutnictwa
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Działające w ArcelorMittal Poland związki zawodowe wysłały do premier Ewy Kopacz list z wezwaniem do wsparcia rodzimego przemysłu metalurgicznego. Nawiązują w nim do zapowiedzi wsparcia przemysłu i przypominają o trudnej sytuacji krakowskiej huty, w której może zostać zamknięty ostatni wielki piec.

W liście podpisanym przez przewodniczących 6 związkowych central związkowcy wskazują na trudniejsze niż na innych kontynentach warunki działania przemysłu i wynikający z tego brak konkurencyjności. Autorzy listu podają przykład cen energii, które w UE są trzykrotnie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych.
"W ciągu 10 miesięcy 2014 r. import stali do UE wzrósł o 22 proc. rok do roku. W tym samym czasie do Polski wjechało o 19 proc. więcej stali z importu niż w roku 2013. Rośnie import z krajów spoza Unii Europejskiej. Również Chiny, pomimo mniejszego zapotrzebowania na stal u siebie, nie ograniczyły jej produkcji, a zwiększyły eksport. Niestety nie mamy odpowiednich mechanizmów, które pozwoliłyby nam chronić nasz rodzimy przemysł" - napisano w liście.

Związkowcy przypominają o sytuacji ArcelorMittal Poland, który w połowie 2016 roku będzie musiała wyłączyć z eksploatacji jedyny działający jeszcze w Hucie Sendzimira w Krakowie wielki piec. Jednostka ta dochodzi do końca swego cyklu produkcyjnego i jej dalsze funkcjonowanie jest uzależnione od gruntownej modernizacji. To wymaga dużych nakładów, zwiększanych jeszcze przez kolejne inwestycje proekologiczne w innych zakładach, które są wymuszane przez zaostrzanie przez Unię Europejską celów ochrony klimatu.

Związkowcy przypominają, że w grę wchodzi ochrona 7 tysięcy miejsc pracy w hucie i pracujących na jej rzecz firmach. "Kwota ponad 400 mln euro, która powinna zostać wydatkowana tylko na projekty ochrony środowiska w zakładach ArcelorMittal w Polsce w ciągu najbliższych 4 lat jest poza zasięgiem firmy w której pracujemy i która właśnie wychodzi, nie bez uszczerbku, z największego w historii metalurgii kryzysu. (…) Bez wsparcia polskiego rządu i przyznania polskiemu hutnictwu środków z unijnych funduszy przeznaczonych na ochronę środowiska nie będzie to jednak możliwe. Oznacza to także, że krakowski oddział ArcelorMittal Poland ze zintegrowanego producenta stali zmieni się w zakład przetwórczy składający się z dwóch walcowni" - napisali związkowcy.

Sygnatariusze listu nawiązują do niedawnych zapowiedzi premier Ewy Kopacz, dotyczących przekształcenia Śląska w mocne centrum polskiego przemysłu, a także jej deklaracji wsparcie przemysłu ciężkiego, hutniczego, energochłonnego i apelują, by poszły za tymi zapowiedziami konkretne propozycje, uwzględniające trudną sytuację, w jakiej znalazł się zakład. "Niestety mamy coraz mniej czasu, a decyzje w zakresie przyznania polskiej metalurgii środków unijnych muszą zostać podjęte bezzwłocznie!" - napisali związkowcy.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP