PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związkowcy krytykują plan zatrudnienia w ArcelorMittal Poland

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
12-01-2009 10:31

Związki Zawodowe działające w ArcelorMittal Poland SA przedstawiły wspólne stanowisko odnosząc się do planu zatrudnienia i szkoleń na rok 2009, przedstawionego przez pracodawcę.

W opinii związkowców w przedstawionym projekcie planu zatrudnienia pracodawca nie określił nawet poziomu zatrudnienia pracowników w ArcelorMittal Poland SA na koniec 2009 roku, a zatem nie jest spełniony podstawowy warunek aby przesłany dokument można było uznać za jakikolwiek plan zatrudnienia na 2009 rok.
Zdaniem związkowców działania pracodawcy pozostają w sprzeczności z zapisami stosowanego Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników przemysłu hutniczego, stosowanych układów zbiorowych pracy dla pracowników hut wchodzących w skład ArcelorMittal Poland SA oraz zapisami Pakietu Socjalnego, podpisanego w 2004 roku.

- W przestawionym projekcie „Planu Zatrudnienia i Szkoleń w formie prowizorium na rok 2009” pracodawca wielokrotnie powołuje się na „restrukturyzację organizacyjną” ArcelorMittal Poland SA - mówi Lech Majchrzak, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w spółce ArcelorMittal Poland. - Informujemy, że organizacjom związkowym nie jest znany program restrukturyzacji organizacyjnej, na który powołuje się pracodawca. Żądamy niezwłocznego przedstawienia pełnego i kompletnego programu restrukturyzacji organizacyjnej ArcelorMittal Poland SA. Skoro pracodawca opiera na nim politykę zatrudnienia na 2009 rok - to ten dokument tym bardziej wymaga trybu konsultacji społecznych. Pracodawca nie tylko łamie obowiązujące przepisy prawa i podpisane porozumienia społeczne, ale również zasady prowadzenia dialogu społecznego obowiązujące w Grupie ArcelorMittal.

Zdaniem związkowców Projekt Planu Zatrudnienia i Szkoleń na rok 2009 - podobnie jak na lata poprzednie - nie zawiera planu przekwalifikowań pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, które wskutek zmian organizacyjnych, technicznych, technologicznych i innych zostały zlikwidowane lub są zagrożone likwidacją w 2009 roku.

- A zatem pracodawca z góry zakłada, że w 2009 roku nie będzie realizował zapisów Pakietu Socjalnego oraz postanowień Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników przemysłu hutniczego i stosowanych zakładowych układów zbiorowych pracy - dodaje L. Majchrzak. - Dotyczy to przede wszystkim obowiązku pracodawcy przedstawiania pracownikom objętych likwidacją ich miejsc pracy propozycji zatrudnienia na innych stanowiskach pracy bez przekwalifikowania lub po ewentualnym przekwalifikowaniu. Pracodawca nie przedstawił także wykazu stanowisk pracy, które będą proponowane pracownikom objętym likwidacją ich miejsc pracy, bez przekwalifikowania lub po ewentualnym przekwalifikowaniu.

Związki Zawodowe działające w ArcelorMittal Poland SA wzywają pracodawcę do niezwłocznego uzupełnienia „Planu Zatrudnienia i Szkoleń w formie prowizorium na rok 2009”. Jednocześnie uprzedzają, że brak uzupełnienia będą traktować jako nie przedstawienie Planu Zatrudnienia na 2009 rok, a więc złamanie przepisów prawa pracy. Związkowcy deklarują gotowość do rozmów i wzywają pracodawcę do niezwłocznego przystąpienia do negocjacji w celu zawarcia porozumienia.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP