PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związkowcy z ArcelorMittal: programy dobrowolnych odejść okazały się nietrafione

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
07-10-2008 11:07
Związkowcy z ArcelorMittal: programy dobrowolnych odejść okazały się nietrafione

- Załoga starzeje się i naturalne jest, że będzie chorować - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Goiński, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność w spółce ArcelorMittal Poland SA. - Potrzebna jest wymiana pokoleniowa, dlatego pracodawca powinien zachęcać do pracy w spółce młodych pracowników, a nie rozwiązywać problemów odprawami, które powodują, że to właśnie młodsi pracownicy odchodzą z firmy.

Jak ocenia Pan realizację przez inwestora zobowiązań zapisanych w pakiecie socjalnym?
- Nie mam zastrzeżeń do zobowiązań inwestycyjnych. Inwestor zrealizował strategiczne inwestycje w przejętych hutach, a nawet wykonał kilka dodatkowych, których nie było w umowie prywatyzacyjnej. I tu kończy się moja pozytywna ocena.

Mam wiele uwag co do realizacji zobowiązań wynikających z pakietu socjalnego. Nie przestrzegane są wewnątrzzakładowe przepisy prawa miedzy innymi Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Nie są przestrzegane powszechnie obowiązujące przepisy prawa m.in. kodeks pracy. Zarzuty były potwierdzane podczas wielokrotnych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Na przełomie sierpnia i września doszło nawet do złamania przepisu (art.39) kodeksu pracy, który gwarantuje pracownikom czteroletnią ochronę przedemerytalną przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Powyższe działanie można pokreślić tylko jednym słowem - skandal!

Brakuje dobrej woli ze strony inwestora i pracodawcy do konstruktywnych rozmów na temat zachowania i tworzenia miejsc pracy oraz zapewnienia godziwych warunków pracy i wynagradzania pracowników. Taki stan w konsekwencji prowadzi do wyłącznej likwidacji setek miejsc pracy w spółce i grupie kapitałowej, pogorszenia warunków pracy i zbyt wolnego przyrostu plac. W efekcie następuje utrata wiarygodności inwestora w Polsce i niezadowolenie pracowników. ArcelorMittal i spółki zależne nie są atrakcyjnymi pracodawcami na rynku pracy w Polsce.

Pracodawca nie przestrzega umów o współpracy ze spółkami zależnymi, co w konsekwencji doprowadziło do obniżenia ich przychodów. Jednocześnie pracodawca korzysta z usług firm zewnętrznych. W efekcie pogłębiły się różnice w warunkach pracy, zwłaszcza między pracownikami spółek zależnych a pracownikami ArcelorMittal Poland.

Jak ocenia Pan realizację polityki zatrudnienia w spółce?

- Przeprowadzenie zapowiedzianych zwolnień grupowych będzie oznaczać, że w 2008 roku dojdzie do złamania zapisów pakietu socjalnego. Inwestor zobowiązał się, że nie będzie dokonywać zwolnień grupowych i indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników, bez względu na zakres zmian organizacyjnych, ekonomicznych czy technologicznych. Na podstawie informacji przekazywanych przez zarząd spółki stwierdzamy, że zapowiadanych zwolnień grupowych nie uzasadniają przyczyny ekonomiczne ponieważ sytuacja finansowa spółki jest dobra, a nawet bardzo dobra, o czym świadczą rekordowe wyniki. W 2007 roku zysk netto wyniósł około 2,7 mld złotych. Także plany na ten rok zakładają wypracowanie znacznego zysku netto. Szczególny nasz sprzeciw budzi zapowiedź przeprowadzenia zwolnień grupowych do końca 2008 roku do poziomu zatrudnienia 8851 pracowników. Redukcja ta pogłębi braki w zatrudnieniu zwłaszcza na stanowiskach produkcyjnych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP