Związkowcy z Bumaru: kontrakt z Indiami cieszy, ale są obawy

Związkowcy z Bumaru: kontrakt z Indiami cieszy, ale są obawy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związkowcy z Bumaru Łabędy są zadowoleni z podpisania z Indiami kontraktu na dostawę wozów zabezpieczenia technicznego (WZT-3), ale mają obawy, czy po redukcjach zatrudnienia firma podoła temu zadaniu. Kontrakt jest wart 275 mln dol.

"To bardzo dobra wiadomość dla pracowników i szansa na przetrwanie firmy. Mamy jednak wiele obaw" - skomentował w czwartek Zdzisław Goliszewski, szef Solidarności w gliwickim zakładzie.

Kontrakt na dostawę wozów WZT-3 Bumar podpisał w Indiach 17 stycznia. To największe od wielu lat zlecenie dla polskiego przemysłu zbrojeniowego i jedno z największych polskich zamówień eksportowych ostatnich lat. Czytaj: Bumar podpisał z Indiami kontrakt o wartości 275 mln dolarów

"Na ten kontrakt czekaliśmy od dawna, pozwoli on dotrwać naszej firmie do czasu pojawienia się nowego produktu, na który również czekamy" - powiedział Goliszewski. Związkowcy przypominają, że na realizację kontraktu Bumar Łabędy będzie miał - według wstępnych informacji - prawdopodobnie tylko trzy lata.

"Tempo będzie ogromne. Nasi pracownicy po tylu latach posuchy na pewno zrobią wszystko, żeby go wykonać. Tylko czy po tych wszystkich redukcjach zatrudnienia będą w stanie? To bardzo trudne pytanie i trudno tutaj o pozytywną odpowiedź. Przed restrukturyzacją przy dużych kontraktach zatrudnienie u nas sięgało 3,5 tys. osób. Dzisiaj jest nas ok. 2,2 tys." - zaznaczył związkowiec.

Goliszewski podkreślił, że Solidarność od dawna wskazywała na błędy popełnione przy restrukturyzacji firmy, które doprowadziły do obniżenia zdolności produkcyjnych zakładu. "Kiedy mówiliśmy, że trzeba patrzeć na zdolności produkcyjne, a nie ciąć zatrudnienie o z góry założoną liczbę pracowników, nikt nas nie słuchał. Dzisiaj te błędy wyjdą na jaw" - podkreślił.

Związkowiec przewiduje, że firma będzie miała problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, którzy będą mogli "wskoczyć" na linię produkcyjną. Na rynku brakuje ludzi po szkołach zawodowych wstępnie przygotowanych do pracy, którzy potrafią czytać dokumentację techniczną, obsługiwać maszyny, a na szkolenie raczej nie będzie czasu - zaznaczył.

Bumar podpisał z Indiami kontrakt na dostawę 204 wozów zabezpieczenia technicznego WZT-3. Powstał on na bazie podwozia czołgu PT-91. Jego głównym przeznaczeniem jest obsługa techniczna czołgów uczestniczących w działaniach bojowych. Może być wykorzystany do każdego rodzaju specjalistycznych prac technicznych i ratowniczych, w tym chemicznych i przeciwpożarowych.

Grupę Bumar tworzą Bumar sp. z o.o., która jest podmiotem dominującym oraz 40 spółek, w tym spółki zależne, stowarzyszone oraz spółki zagraniczne. W Grupie Bumar 20 spółek to firmy polskiego przemysłu obronnego, specjalizujące się w sprzęcie radarowym, rakietowym i amunicji, wozach bojowych oraz indywidualnym wyposażeniu żołnierza
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy z Bumaru: kontrakt z Indiami cieszy, ale są obawy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!